Takip Edin
HOSTEC Tusid İstanbul

Restoran

Fine-dining restoranlar ‘eve servise’ başladı

Zaxi Restaurant’ın Şef Arif Kemal Doğan tarafından hazırlanan menüsünde dünya lezzetlerinin yanı sıra, Türk mutfağından da çeşitler yer alıyor.

Yayınlanma tarihi

-

Zaxi Restaurant

Fine-dining restoranlar pandeminin yarattığı hasarı “eve servis” ile aşmaya çalışıyor. Birçok ünlü restoran markası, ardı ardına eve servis sistemine dahil olmaya başladı. Bu kervana son katılan ise fine-dining restoran anlayışına farklı bir bakış açısı getiren Zaxi Restaurant oldu.

Menüyü Şef Arif Kemal Doğan hazırladı

Zaxi Restaurant, artık lezzetli menülerini Yemeksepeti ile yaptığı iş birliğiyle müdavimlerine ulaştıracak. Türkiye’nin ve İstanbul’un en iyi lüks otellerinin mutfaklarını yönetmiş Baş Aşçı Arif Kemal Doğan tarafından oluşturulan zengin menüde, Türk ve dünya mutfağından çeşitler ve birbirinden özgün tarifler yer alıyor.

Zaxi Restaurant Salata

Zaxi’nin menüsü sofralarınızı fethedecek

Zeama, yuvalama ve mercimek çorbalarıyla başlayan menünün soğuk başlangıçlarında bufalo mozzarella, Ege usulü enginar dolması, vazgeçilmez Türk mezeleri, salata çeşitleri yer alıyor. Fast food sevenlerin unutulmadığı menüde hamburger seçeneklerinin haricinde, ızgara çeşitleri, sandviçler, pilav, ızgara mevsim sebzeleri ve patates tava gibi ekstralar da bulunuyor. Tatlısız olmaz diyenler için ise, çikolatalı cheesecake, bizim kek ve elmalı pay seçenekleri mevcut.

Devamını oku
HOSTEC Tusid İstanbul
1 Yorum

1 Yorum

  1. Pingback: Palamut’a Zaxi dokunuşu – Chef Haber I Endüstriyel Mutfak I Gastronomi I Aşçılar I

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir