Takip Edin
HOSTEC Tusid İstanbul

Türk Mutfağı

Yerel mutfaklar, kadın kooperatifleriyle gelişecek!

Yayınlanma tarihi

-

Malatya Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi, Japonya Büyükelçisi Miyajımo AKİO’nun katılımıyla, 21 Ağustos Cuma günü saat 17’00’de düzenlenecek törenle açılacak. Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ın eşi Hafize Gürkan’ın öncülüğü ve fahri başkanlığında hayata geçen Malatya Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi, Ocak ayında kuruldu. Ortaklarının tamamına yakını kadın girişimci ve çiftçi kadınlardan oluşan kooperatif, bölgede üretilen çiftçilerin mahsullerini işleyerek aracısız bir şekilde pazarlamayı hedefliyor.
Ürünleri “Maldiana” markası altında ulusal ve uluslararası pazarlara çıkaracak olan kooperatifin merkezinde ise Malatya’nın yöresel yemekleri kente gelen yerli ve yabancı turistlere sunulacak.
Çiftçilerden aldıkları mahsullerle reçel çeşitlerinden, sirkeye, pekmezden, tahine 104 çeşit doğal ürün hazırlayan kooperatif, önümüzdeki günlerde bölgenin tahıl ürünlerini de ürün gamına ekleyecek.
Kooperatif, Malatya’nın ata tohumları olan kunduru, siyez, zerun ve karakılçık buğday türlerini üreten çiftçilerin ürünlerini işleyerek pazara sunmayı planlıyor.

Devamını oku
HOSTEC Tusid İstanbul
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir