Takip Edin
HOSTEC Tusid İstanbul

Teknoloji

Uykuya geçen minibar

Otellerde enerji tasarruflu ürünlere olan ilgi artarak devam ediyor. Bu talebe cevap vermeye çalışan üreticiler, az tüketen ürünlerin yanında, ihtiyaç olmadığında tüketmeyen cihazlar üretmenin gayreti içinde.

Yayınlanma tarihi

-

Kleo-Minibar

Otellerde enerji tasarruflu ürünlere olan ilgi artarak devam ediyor. Bu talebe cevap vermeye çalışan üreticiler, az tüketen ürünlerin yanında, ihtiyaç olmadığında tüketmeyen cihazlar üretmenin gayreti içinde. Bu yaklaşıma en iyi örnek, kullanımın az olduğu saatlerde, çalışmayan ve doğal olarak da enerji tüketmeyen minibarlar.

Türkiye’nin önde gelen Minibar üreticilerinden Kleo tarafından üretilen minibarı, şirketin Ticaret Müdürü Evrim Gür anlattı:

Otel odalarının temel ürünlerinin başında gelen minibar, aslında müşterinin her an elinin altındaki servis hizmetidir. Minibar, özellikle uzun yolculuk yapmış ve odasında vakit geçirmek isteyen konuklar için başucundaki mini bir markettir. İkram konusundaki çeşitlenmeler ile artık minibar için Room Shopping Concept olarak tanımlama yapmak daha uygun oluyor.

All inclusive hizmet içerisinde son dönemlerde minibar ikramlarındaki yaklaşımların değiştiğini gözlemliyoruz. Minibar ayrıca konukların yanında getirdikleri ilaç, çocuk maması vb. soğuk saklanması gereken ürünler için de destek veriyor. Bu nedenle minibar oda ekipmanlarındaki önemini geçmişte olduğu gibi şimdi de koruyor.

Evrim Gür
Evrim Gür

İyi bir minibarda olması gereken temel özellikleri şöyle sıralayabiliriz:

  • Düşük enerji sarfiyatı minimum A++ sınıfı olması, hem işletmenin çevreci kimliği hem de maliyetlerini doğrudan etkilemektedir.
  • İçeceklerin doğru soğuklukta servis edilmesi önemlidir.
  • Ambalajların doğru sunumu ve konuklar tarafından fark edilmesi için girinti ve çıkıntıların olmadığı geniş bir iç hacim algısının oluşturulması önemlidir.
  • İyi bir minibar otel müşterisinin kolay ulaşabileceği ve mümkünse rahat olarak kullanabileceği bir konumda olmalı ve mobilya içerisinde olacak ise havalandırma çok iyi yapılmalıdır. Minibar kadar yerleştiği alan da önemlidir.
  • Son iki yıldır elbise dolaplarının içerisine minibarlar yerleştirilmektedir. Mümkün ise elbise dolaplarının içerisine yerleştirilen minibar tasarımından kaçınılmalıdır.

Minibar teknolojisinde ve tasarımındaki güncel trendler

Cam kapı ve çevre dostu ekovat sistem ( A+++ ) minibarlar son 5 yılın en önemli trendleri. 2016 KLEO Kompresörlü minibar modellerimiz Realtime Clock özellikli olacak. Yani gece ve öğle saatlerinde minibar kendiliğinden uykuya geçecektir. Bu özellik daha önce ürünlerimizi tercih eden yatırımcılar tarafından önceki modellerine uygulanabilecek. Böylelikle KLEO minibar kompresör serilerinde Realtime clock ile enerji sarfiyatı 4 kat yerine absorbe sistemlere göre 10 kat daha düşük olacak.

Devamını oku
HOSTEC Tusid İstanbul
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir