Takip Edin
HOSTEC Tusid İstanbul

Gündem

Kayıp, 1 milyon asgari ücretlinin yıllık maaşına eşit…

Türkiye’deki gıda kaybının, üretimin yüzde 40’ı civarında olduğunu hatırlatan Bakan Bekir Pakdemirli, “Yüzde 2’sini önleyebilseydik, bu 360 bin asgari ücretlinin yıllık maaşına eşit olurdu. Yüzde 5’ini önleyebilirsek, bu rakam bir milyon insanın maaşına eşit oluyor” dedi.

Yayınlanma tarihi

-

29 Eylül’ün, Türkiye’nin önerisiyle ‘Uluslararası Gıda Kaybı ve İsrafı Farkındalık Günü’ olarak kabul edilmesi nedeniyle açıklamalarda bulunan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türkiye’deki gıda kaybı miktarına ilişkin çarpıcı rakamlar verdi.
Gıdanı Koru-Sofrana sahip çık kampanyasıyla bugüne kadar 21 milyon kişiye ulaşıldığını açıklayan Bakan Bekir Pakdemirli, çiftlik, perakende ve HoReCa sektörlerinde kayıplarını azaltmak için kılavuzlar hazırladıklarını belirterek, “Sektörün toplam büyüklüğü 66 milyar dolar civarında. Gıda kaybının sadece yüzde 2’sini önleyebilseydik, bu 360 bin asgari ücretlinin yıllık maaşına eşit olurdu. Gıda kaybının yüzde 5’ini önleyebilirsek, bu rakam bir milyon insanın maaşına eşit olmakta. Bu rakamlar bize gıda kaybı ve israfı ile mücadelenin önemini göstermektedir.’ şeklinde konuştu.

Devamını oku
HOSTEC Tusid İstanbul
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir