Takip Edin
HOSTEC Tusid İstanbul

Gündem

Tüm tatları algılayabilen yeni bir tat hücresi keşfedildi

Yayınlanma tarihi

-

Plos Genetics’te yayınlanan yeni bir araştırmaya göre bilim insanları, daha önce hiç keşfedilmemiş yeni bir tat hücresi keşfetti. Bu tat hücresi, diğer tat hücreleri gibi seçici olmak yerine tüm tatları algılayabiliyor.
Dilimizde acı, ekşi, tuzlu ve tatlıyı ayırt etmemizi sağlayan tat bölgeleri bulunuyor. Bilim insanlarının yeni bulduğu tat alma bölgesi ise ağzımızda her türlü tadı tespit etmemizi sağlıyor.

Hiçbir tat hücresine benzemiyor

Geçmişte bazı araştırmacılar ağzımızda geniş bir tat yelpazesine sahip tat alma tomurcukları olduğunu iddia etmişlerdi. Ancak bu iddiaları hiçbir zaman kanıtlanamamıştı. Araştırmacılar, tat alma tomurcuklarının bilgiyi beyne nasıl aktardığını daha iyi öğrenmek için fareler üzerinde çalışma yaptı. Fareler üzerinde yapılan çalışmalar sonucunda ağızda gerçekten de çeşitli tatları algılayabilen eşsiz bir tat hücresi bulundu. Bu hücre, dilimizdeki tuzu ve ekşiliği tespit eden tat hücrelerine oldukça benzer, fakat bilinen hücrelere göre daha duyarlı. Hücre, tüm tat türlerini tespit ederek bilgiyi beyne birden fazla yol üzerinden ulaştırıyor. Dilimizde bulunan ve tatları tespit etmemizi sağlayan üç farklı tipteki hücrenin yaptığı işlevi tek başına gerçekleştiriyor.

Devamını oku
HOSTEC Tusid İstanbul
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir