Takip Edin
HOSTEC Tusid İstanbul

Gündem

Tezel: Kötü örnek oluyorlar, maske taksınlar!

Master Chef yarışmasının gastronomi sektörüne kötü örnek olduğunu savunan Mevlüt Tezel, jüri üyelerinin ve yarışmacıların maske takması gerektiğini savundu…

Yayınlanma tarihi

-

Sabah gazetesi yazarı Mevlüt Tezel, bugünkü yazısında ‘Master Chef’ adlı yarışma programını, koronavirüs önlemlerinin hiçe sayıldığını öne sürerek eleştirdi.
Yarışmanın gastronomi sektörüne kötü örnek olduğunu savunan Mevlüt Tezel, jüri üyelerinin ve yarışmacıların maske takması gerektiğini savundu…

İşte Mevlüt Tezel’in yazısından o bölüm;

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ‘Survivor 2020 Final’ programında koronavirüs tedbirlerine uyulmadığı için gelen tepkiler üzerine sosyal medya hesabından uyarıda bulunmuştu. Acun da “Sayın Bakanım, canlı yayında istenmeden oluşan bir durum oldu. Bundan sonra dikkat edeceğimizden şüpheniz olmasın” diye yanıt verdi.

Aslında o gün o canlı yayında ne kadar insan varsa o kadar para cezası kesilmeliydi. İnsanlara bazen küçük bir kalabalık oluşturduğunda bile ceza kesiliyorken, Acun milyonların önünde sosyal mesafeyi hiçe sayarak kötü örnek oldu.

Bu örnek olma meselesi önemli. Fikirlerine değer verdiğim bir meslektaşım, TV8’de yayınlanan ‘Master- Chef’ programında da Covid- 19 önlemlerinin çoğunun alınmadığını söyledi ve şu öneride bulundu:

“Acun, bakana verdiği sözü tutmak istiyorsa işe ‘MasterChef’ten başlasın. Yeme-içme sektöründen birçok insan da bu yarışmayı izliyor ve orada da sanki Covid-19 salgını yokmuş gibi bir atmosfer yaratılıyor. O yarışmada jüri üyelerinin ve yarışmacıların maske takmaması ve sosyal mesafeye uyulmaması yeme-içme sektörünü etkiliyor.”

Bu öneriye Acun kulak vermeli. Elbette TV’de yayınlanan her program için maske zorunluluğu abartılı bir yaklaşım olabilir ama en azından ‘Survivor’ gibi çok izlenen programlarda asker uğurlamaya benzer izdiham görüntüleri olmamalı ve ‘MasterChef’ gibi programlarda maske takmaya ve sosyal mesafeye özen gösterilmeli. Sonuçta TV’de şefin maske taktığını gören normal hayattan bir restoran çalışanı maske takmaya ekstra özen gösterir. Yeme-içme sektöründe hijyen ve sosyal mesafenin sağlanması birçok sektörden daha önemli.

Devamını oku
HOSTEC Tusid İstanbul
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir