Takip Edin
HOSTEC Tusid İstanbul

Gündem

Yasalaşırsa, kıymaya sakatat katan “nitelikli dolandırıcılıktan” yargılanacak…

Gıdada hile yapanların nitelikli dolandırıcılıktan yargılanması için kanun değişikliği teklifi verildi.

Yayınlanma tarihi

-

Milliyetçi Hareket Partisi Konya Milletvekili Esin Kara ve Bursa Milletvekili Mustafa Hidayet Vahapoğlu’nun, Türk Ceza Kanunu’nda değişiklik yapılarak, gıda ürünlerinde taklit ve tağşiş yoluyla sahtecilik yapanların, nitelikli dolandırıcılık suçu kapsamında yargılanması için, kanun değişikliği teklifi verdi.

Komisyonlarda görüşülecek

Adalet Komisyonu’na sunulan kanun teklifi yasama yılının başlaması ile Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu ve Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu’nda da görüşülecek.
Teklif komisyonların ardından TBMM Genel Kurulu’na gidip de yasalaşır ise bundan sonra dana kıymaya tavuk eti veya sakatat katan işletmeler nitelikli dolandırıcılıktan yargılanacak.
Yasa değişikliği teklifinde, sektörde yapılan hilelere ilişkin şu tespitlerde bulunuldu:
“Gıdalara yönelik birçok hile uygulanmaktadır. Gıda ürünlerinde en çok karşılaşılan hile çeşitleri tağşiş ve taklittir. Taklit kelimesi herkesin bildiği bir kelimedir, ama “tağşiş” çok yaygın olarak bilinmemektedir. “Tağşiş” literatürde kısaca, bir ürünün doğallığının başka bir ürünle bilinçli veya bilinçsiz olarak değiştirilmesi anlamına gelmektedir. Gıda sektöründe tağşişin önemli iki nedeni bulunmaktadır. Bunlardan biri insan sağlığı açısından risk taşımayan, daha sağlıklı, raf ömrü daha uzun ve fonksiyonel gıda üretimi ve benzeri amaçlarla yapılan tağşiştir. Diğeri ise ilkinin tam tersine, yüksek kalitedeki ürüne daha düşük kalitede ürünler katarak aynı fiyata tüketiciye sunulan gıdalar üretmektir.
Gıdalarda taklit ve tağşiş yapmak hem etik ihlali hem de halk sağlığını hiçe saymaktır. Ürünlerde gerçekten olmayan bir özelliğin varmış gibi gösterilmesini sağlamak, ürünün uygun olmayan bir özelliğini örtmeye çalışmak, üründe meydana gelen bozulmayı kapatmaya çalışmak gibi yollarla sıklıkla gıda sahtekarlığı yapılmaktadır. Gıdalara yönelik yapılan hileler arasında sucuk yapımında kelle eti, kıkırdak gibi kısımların kullanılması, bayat tavukların kireçte ıslatılarak bekletilmesi, tavuk köfte, dana köfte, pişmiş et tantuni gibi gıda ürünlerine at ve eşek eti karıştırılması, yoğurt yapımında jelatin ve bitkisel yağ kullanılması, peynirde nişasta kullanımı, baharat, çay gibi ürünlere boya ve kiremit tozu karıştırılması, zeytinyağlara tohum yağları eklenmesi, zeytine boya maddesi eklenmesi, küflenen ve bozulan peynirlerin eritme peynir yapımında kullanılması, %yüzde 100 dana eti olarak sunulan etlere sakatat ve gıda boyası karıştırılması gibi kabul edilemez birçok yöntem kullanılmaktadır.
Tarım Bakanlığı, taklit ve tağşiş yapıldığı kesinleşen gıdaları kamuoyu ile paylaşmakta ve üretici firmalar hakkında maddi cezalar uygulamaktadır. Ancak yukarıda belirtilen gıda sahtelikleri nedeniyle toplum sağlığı ciddi derecede olumsuz etkilenmektedir. Bu ayıplı uygulamalara başvuranların dolandırıcılık suçu kapsamında yargılanması gerekmektedir.”

Devamını oku
HOSTEC Tusid İstanbul
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir