Takip Edin
HOSTEC Tusid İstanbul

Gündem

Somer Sivrioğlu, “Dünyanın ilk 10’unda Türk mutfağının adı anılmaz” dedi

Yayınlanma tarihi

-

MasterCehf yarışmasındaki jüriliğiyle ünlenen şef Somer Sivrioğlu, “Türk mutfağı dünyanın en iyi üç mutfağından biri” iddialarının egosantrik ve milliyetçilik kaynaklı olduğunu vurguladı. “Türk mutfağı dünyada saygı gören bir mutfak hiç değil. İlk 10’da sayılmaz” diyen Sivrioğlu bunun yüzde 90 pazarlama eksiğinden kaynaklandığını söyledi.

Dünyaca ünlü şef Somer Sivrioğlu, Türk mutfağıyla ilgili ilginç değerlendirmeler yaptı. NeyseNe kanalının Loş Sohbet programına katılan Sivrioğlu, “Türk mutfağı dünyanın en iyi üç mutfağından biri” iddiasına karşı çıktı. Türk mutfağının dünyada saygı gören bir mutfak olmadığını ve bunun büyük oranda pazarlama eksiğinden kaynaklandığını söyledi.

“Bizim aşçılardan çıktı herhalde ‘Türk mutfağı dünyanın en iyi 3 mutfağından biridir. Ben şöyle soruyorum 1. kim? Ve sıralamayı kim yaptı? Yok böyle bir şey” diyen Sivrioğlu “Peki saygı gören bir mutfak mı?” sorusuna ise “Dünyada hiç değil. Türk mutfağı ilk 10’da sayılmaz” yanıtını verdi.

“Milliyetçilik kaynaklı galiba”

Somer Sivrioğlu şöyle devam etti: “Bu durumun nedeni yüzde 90 pazarlama eksikliği. Ama çok egosantrik bir yaklaşımımız var. Dünyada öğrenmediğim çok az mutfak kaldı. Hala öğreniyorum. Ama bir tek Türkiye’de ‘dünya mutfağı’ ve ‘Türk mutfağı’ diye iki mutfak var. Mesela bir şef ‘Ben dünya mutfağı üzerine çalışıyorum’ diyor. Ben de ‘Başka hangi mutfaklar var?’ diyorum. Bildiğim kadarıyla çok kısıtlı bir Mars mutfağı var.”

Sivrioğlu “Bu milliyetçiliğin şekillendirdiği bir şey galiba?” sorusunu ise şöyle cevapladı: “Kesinlikle. Türk mutfağı ve dünya mutfağı, yok öyle bir şey.”

Devamını oku
HOSTEC Tusid İstanbul
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir