Takip Edin
HOSTEC Tusid İstanbul

Hijyen

Sokak yemeklerinde tablo vahim… Resmen zehirliyorlar!

Yayınlanma tarihi

-

Sokak-Yemekleri

İstanbul gastronomisinde önemli bir yere sahip olan sokak yemekleriyle ilgili yapılan araştırma, şok etkisi yarattı. Bir yıl süren araştırmada, test edilen yiyeceklerin yüzde 65’inde “Staphylococcus Aureus”, yüzde 25’inde “E.coli”, yüzde 10’unda “Salmonella” gibi patojen bakteriler tespit edildi.
Boza ve soğuk sandviç gibi ürünlerde tifoya neden salmonellaya rastlanırken, tavuk pilav ve karışık tostta “Staphylococcus Aureus” ve “E.coli” bakterilerinin olduğu ortaya çıktı.

Yüzde 10’unda salmonella tespit edildi

Araştırma sonuçlarını açıklayan İstanbul Gelişim Üniversitesi’den Dr. Öğretim Üyesi Murat Doğan, “Sokak yemeklerinin yüzde 10’luk bir kısımda da Salmonella bulduk. Salmonella da tifoya neden olan bir bakteri. Çok riskli bir bakteri olduğu için bu bulaştığında insanlarda büyük sorunlara neden olabiliyor. Tifo yüzünden geçmişte de milyonlarca insan öldü” dedi.
Numunelerin yüzde 10’luk bölümünde Salmonella bakterisine ulaşıldığına vurgu yapan Doğan, bu bakterinin özellikle boza ve soğuk sandviçte görüldüğünü belirtti.

Yüzde 65’inde gıda zehirlenmesi riski

Sokak yemekleriyle ilgili böyle bir araştırmanın Türkiye’de ilk defa yapıldığına dikkat çeken Murat Doğan, “Yiyeceklerden aldığımız numunelerinin yüzde 65’inde ‘Staphylococcus Aureus’ çıktı. Bu mikroorganizma özellikle gıda zehirlenmelerine neden oluyor” diye konuştu.

Her 4 yiyecekten 1’inde e.coli bakterisi bulundu

Araştırılan numunelerde her 4 yiyecekten 1’nde ‘E.coli’ bakterisinin bulunduğunu açıklayan Murat Doğan, “Bu da dışkı kaynaklı bir bakteri ve halk sağlığını büyük şekilde tehdit eden bir unsur. Sokak yemeklerinde gıda güvenliği açısından büyük problem yaşanıyor. Bu durum bir an önce kontrol altına alınmalı” ifadelerini kullandı. E.Coli bakterisinin bulunduğu yiyecekler arasında; tavuk döner, tavuklu pilav, Arnavut ciğeri, soğuk sandviç ve karışık tost bulunuyor.

100 üzerinden 30 puan!

Sokak yemeklerinin birçok gelişmiş ülkede güvenle üretilip servis edildiğine değinen Murat Doğan, “Türkiye’de de benzeri çalışmaların yapılması gerekiyor. Resmi olarak sokak yemeklerinin incelenip çözüm bulunması gerekiyor. Bu yiyecekleri hazırlayanların hijyen düzeylerini de ölçtüğümüzde 100 üzerinden 34 puan aldılar. Bu da onların bilgi düzeylerinin yetersiz olduğunu gösteriyor. Ortamlar da gıda güvenliği açısından problemli ve bundan da 100 üzerinden 30 puana ulaşıldı. Satıcılardan alınan el örneklerinden de her 10 kişiden 9’unda problem olduğu görüldü. Sokak lezzetlerini hayatımızdan çıkarmayalım ancak sokak yemeklerinin bir an önce denetim altına alınması ve iyi şekillerde dizayn edilmesi gerekiyor. Sokak lezzetleri gastronominin, yemek kültürünün önemli bir unsuru” diye konuştu.

Devamını oku
HOSTEC Tusid İstanbul
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir