Takip Edin
HOSTEC Tusid İstanbul

Pastane

Serez Dondurmacısı’ndan yeni gurme ürünler

Yayınlanma tarihi

-

“Doğru dondurma” üretimini ilke edinen Serez Dondurmacısı, sıcak yaz günlerini her mevsim taze, doğal, sağlıklı ve lezzetli dondurmaları ile serinletiyor. Sütlüden gurmeye, sorbeden yoğurtluya, şekersizden yüksek proteinliye kadar sekiz kategoride birbirinden lezzetli 40 ayrı çeşit sunan Serez Dondurmacısı, sıra dışı dondurmalarıyla bu yazın vazgeçilmez lezzetleri arasında yer almaya hazırlanıyor. Her dondurması için kendine has reçeteleri olan Serez Dondurmacısı; Alaçatı, Dört Mevsim, Bodrum Mandalinalı Yoğurt, Duble Kaymak, Duble Çikolata ve Hacımemiş Kurabiye çeşitlerinden oluşan dondurmalarıyla farklı tat arayanlar için lezzet şöleni sunuyor.

‘Ne yiyorsak onu sunarız’ mottosu ile yol alan Serez Dondurmacısı,dondurmalarında bulunan her bir bileşeni özenle teste tabi tutarak içeriğinde kimyasal ya da tarım ilacı olmayan en kaliteli ham maddeleri üretimine dahil ediyor. Türkiye’nin dört bir yanından temin ettiği taze meyve, kuruyemiş ve sütü her dondurma çeşidi için kendine has formülleri ile birleştirerek birbirinden özel lezzetlerini dondurma severlerle buluşturuyor.

Yerel tatlar Serez dondurmalarıyla doruklara ulaşıyor

Serez Dondurmacısı, bu yazın vazgeçilmez tatları arasına girecek Alaçatı, Dört Mevsim, Bodrum Mandalinalı Yoğurt, Duble Kaymak, Duble Çikolata, Hacımemiş Kurabiye çeşitlerinden oluşan sıradışı dondurmalarını tüketicilerin beğenisine sunuyor. Alaçatı Sorbe; yabanmersini, frambuaz, vişne, böğürtlen, çilek ve karadutun enfes karışımından oluşuyor. Dört Mevsim Sorbe; muz, ananas, çilek ve bodrum mandalinasını bir arada harmanlıyor. Serez Dondurmacısı’nın kendi üretim tesisinde hazırladığı Hacımemiş Kurabiyeler, dondurma ile buluşarak iddialı bir lezzete imza atıyor. Kaymak ve çikolata tutkunlarına özel Duble Kaymak ve Duble Çikolata, lezzeti doruklara taşıyor. Serez’in kış döneminde Bodrum’un mandalina bahçelerinden özenle topladığı mandalinalar ise yine Serez’in kendi tesisinde pastörize ettiği sütle mayaladığı yoğurda karışarak dudak ısırtan bodrum mandalinalı yoğurt dondurmaya dönüşüyor.

Serez Dondurmacısı Hakkında

‘Ne yiyorsak onu sunarız’ mottosu ile yola çıkan Serez Dondurmacısı’nın temeli 2010 yılında Serdar Kemahlı tarafından atıldı. Çocukluğunda yediği gerçek ve sağlıklı dondurmayı yeniden üretme fikrini hayata geçirme kararı alan Kemahlı,2011 yılı itibariyle Ar-Ge çalışmalarına başladı. Dondurma üretimi konusunda akademisyenlerle görüşerek yerli ve yabancı kaynaklar okudu, yabancı reçeteleri inceledi, doğru ham madde temini için Marmara, İç Anadolu ve Ege bölgelerinde yer alan meyve üreticileri ve ari işleme belgesine sahip süt üreticileri ile görüştü. Araştırmaları sonucunda “doğru dondurma” üretmenin temelinde kaliteli,taze ve doğal malzemelerin kullanılması kadar formülün de önemli olduğunu görerek her bir dondurma çeşidi için kendi formüllerini oluşturmaya başladı.Yaklaşık iki yıl süren araştırmaların ardından 2012 yılında İstanbul Maltepe’de ilk mağazasını faaliyete geçiren Kemahlı, Yeni Nesil Dondurmacılık felsefesiyle Serez Dondurmacısı markasını sektöre kazandırdı. Doğru dondurmanın adresi Serez Dondurmacısı “Gurme Dondurmacılık” anlayışıyla dondurmaya hak ettiği değeri veriyor.

Devamını oku
HOSTEC Tusid İstanbul
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir