Takip Edin
HOSTEC Tusid İstanbul

Chef

Şef Jorge Lavos Costa ile ‘Cooking Classes’ etkinliği

Yayınlanma tarihi

-

JW Marriott İstanbul Bosphorus’un dokuzuncu katında bulunan, şehrin tüm ikonik yapılarını aynı pencerede görme fırsatı veren manzarasıyla şehrin en romantik ambiyansına sahip mekânı olan Octo yepyeni bir etkinliğe başlıyor. Octo’nun Portekizli şefi Jorge Lavos Costa ile damaklar lezzetlenirken imza yemeklerinin nasıl ortaya çıktığını mutfakta birlikte çalışarak öğrenmeye hazır olun.

Portekizli şef Jorge Lavos Costa’nın Octo’da yarattığı birbirinden lezzetli menüler nasıl mı hazırlanıyor? İşte size Jorge ile yaşayacağınız unutulmayacak bir deneyim günü. Uygulamalı pişirme deneyiminde Mısır Çarşısı ve Balık Pazarı’ndan seçilecek mevsimlik malzeme alışverişin ardından Jorge Lavos Costa öncülüğünde mutfakta uygulanan teknik bilgiler ve kullanılacak malzemelerin değeri derinlemesine incelenecek. Bu etkinlikte Jorge’den Portekiz mutfağının ve lezzetli yemeklerin püf noktalarını da dinleyeceksiniz. ‘Cooking Classes’ etkinliğinde Octo’nun imza yemeği olan Portekiz’e özgü deniz mahsullü pilav Arroz De Marisco’nun nasıl yapıldığını tüm detaylarıyla öğrenip ardından tadına varabilirsiniz.

Şef Jorge Lavos Costa

Şef uzmanlığıyla, usta gibi lezzetler yaratmanın keyfini Portekizli şef Jorge Lavos Costa eşliğinde yaşayın. Cumartesi günleri gerçekleşecek etkinliğin kişi başı ücreti 300 TL’dir. Fiyata bir kadeh şarap da dahildir. Dilerseniz kendi oluşturduğunuz dört kişilik grubunuzla da bu etkinliği sevdikleriniz ile kendinize özel bir aktivite hale getirebilirsiniz.

Devamını oku
HOSTEC Tusid İstanbul
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir