Takip Edin
HOSTEC Tusid İstanbul

Teknoloji

Robotların şeflerin yerini alabilmesi çok zor…

Yayınlanma tarihi

-

Üretimde robot kullanımının hızla arttığına dikkat çeken Tezmaksan Akademi Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Aydoğdu, günümüzde yüzde 10’lar seviyesinde olan robotik üretimin 2025 yılında yüzde 45’e çıkacağı öngörüsünde bulundu.
Robotların kullanım alanlarının yeni endüstri sahalarıyla birlikte artmaya devam edeceğini belirten Hakan Aydoğdu, 2025 yılına kadar üretimde kullanılan robot sayısının 4 milyona çıkmasının beklendiğini söyledi.

“Robotlar zanaatkarlığın yerini alamıyor”

Robot kullanımının artmasının insanların işlerini elinden alacağı yönündeki düşüncelerin doğru olduğu kadar yanlış da olduğunu savunan Hakan Aydoğdu, “Teknolojik ilerlemeler insanın üretim sürecinde ortaya koyduğu katma değerin ve zanaatkârlığın yerini alamıyor. Ancak diğer yandan, üretim süreçlerinde sürekli tekrar eden, manuel yapılan, zorlu ya da riskli işlerde robot kullanmak hem iş güvenliği sağlıyor hem de kaliteyi artırıyor. Zorlu, riskli ve rutin işleri robotların yaptığı için insanlar daha yaratıcı süreçlerde görev aldığı bir dönem hızla yaklaşıyor” şeklinde konuştu.

Devamını oku
HOSTEC Tusid İstanbul
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir