Takip Edin
HOSTEC Tusid İstanbul

Teknoloji

Robot ‘aşçı’ çalışmaya başladı…

Yayınlanma tarihi

-

Moskova’da robot aşçının görev yaptığı fast food restoran açıldı. Rus New Kitchen Family şirketi tarafından açılan Mnogo Lososya isimli restoranda görev yapan ‘Robopoke’ isimli robot aşçı, restoranın en popüler yemeği ‘poke’yi hazırlayacak.
Pirinç, balık ve sebzelerin birleşiminden hazırlanan ve soğuk bir yemek olan ‘poke’nin satışlarının yüzde 50’lik kısmını oluşturduğunu açıklayan restoranın sahibi Yakov Mendeleyev, ‘Robopoke’nin maliyetlerini ciddi oranda düşüreceğini söyledi.

Maksimum 2 dakikada hazırlıyor

Rus Bowlton şirketi tarafından tasarlanan Robopoke, yanında bulunan buzdolabından malzemeleri alıp yemeği hazırlayacak şekilde programlandı. Siparişleri tablet veya cep telefonu üzerinden alan Robopoke, misafirlerin 5 çeşit arasından tercih edeceği ‘poke’yi maksimum 2 dakika içinde hazırlayarak servis ediyor.

Başarılı olursa devamı gelecek

Restoranın sahibi Mendeleyev, ilk restorandaki performansa ve ilgiyi göre diğer projelerinde de robot aşçı kullanıp kullanmamaya karar vereceklerini açıkladı.

İnsansız fast food restoran geliyor

Rusya’da haziran ayında fast-food zinciri KFC de benzeri bir girişimde bulunmuştu. Şirket yeni açacağı restoranlarda kasa ve personel bulunmayacağını açıklamıştı. Müşteriler, siparişlerini restoranda kurulacak üretim bantları ve terminaller aracılığıyla yapılacak.

Devamını oku
HOSTEC Tusid İstanbul
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir