Takip Edin
HOSTEC Tusid İstanbul

Gündem

Restoranlar için çok önemli karar…

Koronavirüs salgını nedeniyle 23 bin TL’lik kirasını ödeyemeyen restoran sahibi, indirim için mahkemeye başvurdu. Başvuruyu inceleyen Bursa Bölge Adliyesi 4. Hukuk Dairesi, restoran sahibini haklı bularak, kira bedelini yüzde 50 düşürdü. Restoran sahibi kararın Yargıtay süreci tamamlananan kadar kirasını 11 bin 500 TL olarak ödemeye başladı.

Yayınlanma tarihi

-

Bursa’nın Nilüfer ilçesindeki bir restoranın, pandemi nedeniyle işlerin düşmesini gerekçe göstererek, ödediği 23 bin TL’lik kiranın indirilmesi için Sulh Hukuk Mahkemesi’ne başvurdu. Borçlar Kanunu’nun 138’nci maddesindeki ‘Sözleşmenin yapıldığı sırada, taraflarca öngörülmeyen ve öngörülmesi de beklenmeyen olağanüstü bir durum ortaya çıkması hususuna dayandırılan başvuruda, kira sözleşmesinin yeni kurallara uyarlanması istendi. Restoranın başvurusu Sulh Hukuk Mahkemesi tarafından reddedilince, restoranın avukatı kararı, Bursa Bölge Adliyesi 4. Hukuk Dairesi’ne taşıdı. Yapılan yargılama sonucunda mahkeme restoran sahibini haklı buldu. Kararda, kira sözleşmesinin düzenlendiği dönemde pandemi sürecinin öngörülemeyeceğine atıfta bulunularak, kira bedelinin yüzde 50 oranında düşürülüp, 11 bin 500 TL olarak ödenmesine hükmedildi.

Karar metninde, verilen hükme dair şu ifadelere yer verildi: “Genel olarak salgın hastalık sürecinin, Türk Borçlar Kanunun 138. Maddesi’nde belirtilen olağanüstü durum olarak kabul edilmesi gerekir. Kiranın uyarlanması için açılan davada, mahkemece, davacı kiracının yapmış olduğu işin niteliği ve tüm koşullar ile taraflarca sunulan deliller göz önüne bulundurulması sonucunda, dairemizce somut olayda kiracının restoran olarak işlettiği kiralanan her ne kadar paket servis yöntemi ile işine devam etmiş ise de süreç ve alınan tedbirlerin davacının iş hacminde belirli etkileri olabileceği değerlendirilerek, ihtiyati tedbir talebinin kabul edilmesi gerektiği benimsenmiştir.”

Devamını oku
HOSTEC Tusid İstanbul
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir