Takip Edin
HOSTEC Tusid İstanbul

Gündem

Restorancılar Birliği’nden tepki: Bizden, iflas etmek pahasına fedakârlık mı bekliyorsunuz?

Yayınlanma tarihi

-

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hükümetine sert tepki gösteren Kuzey Kıbrıs Restorancılar Birliği (Res-Bir) yaptığı yazılı açıklamada: “Siz görevinizi yapmıyor, bizden iflas etmek pahasına fedakarlık istiyorsunuz” ifadelerini kullandı.
Kuzey Kıbrıs’ın pandemi hastanesi yapılmadan yurtdışı uçuşlara açılmasının eleştirildiği bildiride, ortaya çıkan durumun sağlık açısından güvensiz bir ortam yarattığına dikkat çekilerek, ülkedeki casino sektörü ima edilerek, “Ama siz, yıllardır birçok ailenin dağılmasına, birçok ocağın sönmesine vesile olmuş bir sektörün patronlarını dinleyerek, tüm ülke insanımızın ve geriye kalan tüm sektörlerin geleceğini çok büyük tehlikeye attınız” ifadeleri kullanıldı.

Yazılı açıklamanın devamında şunlara dikkat çekildi: “Bütün bunlar apaçık ortadayken, aldığınız kararlarda bu sektöre müşteri taşıması için özel jetlerin seferlerine ve taşıyacağı kişi sayısına sınırlama getirmeyip, insanlar arasında da sosyal devlete yakışmayan ayrımcılık yapıyorsunuz. Şimdi sağlıkla ilgili sorunlar artmaya başlayınca da 2 ay boyunca kendi kaderine terk ettiğiniz, ne kredisinde ne elektrik giderinde ne de Devlete olan yükümlülüklerine hiçbir destek vermediğiniz yeme-içme ve eğlence sektörüne kısıtlamalar uygulama kararları alarak, faturayı bu sektöre kesiyorsunuz. Kabahat sizin, ama faturayı bize kesiyorsunuz!
Şimdi biz de yeme, içme ve eğlence sektörü yasal örgütü, RES-BİR olarak, size sormak isteriz;

  • 1-Yarısını hatta daha azını kullanmamızı EMİR ettiğiniz işletmelerimizin kirasının yarısını, siz mi ödeyeceksiniz?
  • 2- Yarısını, hatta daha azını kullanmamızı EMİR ettiğiniz işletmelerimiz için aldığımız kredilerin yarısını, siz mi ödeyeceksiniz?
  • 3-Yarısını, hatta daha azını kullanmamızı EMİR ettiğiniz işletmelerimizin çalışanlarının yarı maaş ve sosyal yatırımlarını, siz mi yapacaksınız?
  • 4-Yarısını, hatta daha azını kullanmamızı EMİR ettiğiniz işletmelerimizin elektrik faturasının yarısını, siz mi ödeyeceksiniz?
  • 5-Yarısını, hatta daha azını kullanmamızı EMİR ettiğiniz işletmelerimizden elde ettiğimiz gelirle geçindirdiğimiz ailelerimizin yarı masraflarını, siz mi ödeyeceksiniz?

Bu sorularımıza cevaplarınızı ivedi bekliyoruz!
Ülkemiz tabii ki dünyaya açılmalıydı…
Ama önce pandemi hastanesi yapılmalı, bu olağanüstü dönem için ve Coronasız bir ülke için de olağanüstü önlemler alınmalıydı. Bu olağanüstü önlemlerden bir tanesi de kesinlikle ülkemize karantinasız girişlere müsaade etmemekti. Herkes PCR test sonuçları çıkıncaya kadar polis gözetiminde karantina otellerinde bekletilmeli, tüm masrafları da tahsil edilmeliydi. Sonucu pozitif çıkanlar da ilk uçakla ülkelerine gönderilmeliydi.
Siz üzerinize düşen yükümlüklerinizi yapıyor musunuz ki bizden, iflas etmek pahasına fedakarlık bekliyorsunuz?”

Devamını oku
HOSTEC Tusid İstanbul
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir