Takip Edin
HOSTEC Tusid İstanbul

Sağlıklı Yemek

Prof. Dr. Aziz Ekşi: O maddelerin gıdayla bir araya gelmesi korkunç bir şey

Yayınlanma tarihi

-

Prof. Dr Aziz Ekşi

Gıda üreteninde ilaç etken maddelerinin kullanılmasının tehlikesine dikkat çeken İstanbul Ayvansaray Üniversitesi Gastronomi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Aziz Ekşi, bu konuda denetimlerin artırılması ve caydırıcı cezaların gelmesini istedi.

Bloomberg HT’de Tarım Analiz isimli programa katılan Prof. Dr. Aziz Ekşi, gıda sektöründeki hile ve tağşişlerle ilgili önemli açıklamalar yaptı. Son yıllarda gıda üretiminde ilaç etken maddelerinin kullanımının arttığına dikkat çeken Prof. Dr. Aziz Ekşi, bu konuda kamu kurumlarının denetimleri artırmanın yanında cezaların da caydırıcılığını en üst seviyeye çıkarması gerektiğini söyledi.

“Hileli gıdanın genel üretimdeki oranını bilmiyoruz”

Dünyada üretilen gıdalarının yaklaşık yüzde 10’un hileli olduğunun ileri süren Prof. Dr. Aziz Ekşi, “Fakat bu oranın Türkiye’de ne kadar olduğunu maalesef bilemiyoruz” dedi.
Tarım Bakanlığı’nın gıda hilesi yapan şirketleri açıklamasının doğru bir uygulama olduğuna değinen Prof. Dr. Aziz Ekşi, yöntemin yeterli olup olmadığının öğrenilebilmesi için ölçümleme yapılması gerektiğini, fakat maalesef Türkiye’de böyle bir ölçümün olmadığını söyledi.
Hile ve tağşiş yapan firma sayısının açıklanması kadar bu ürünlerin üretim tonajları ve tüketim oranlarının da önemli olduğuna dikkat çeken Aziz Ekşi, hileli ürünlerin toplam gıda üretimindeki oranının da açıklanması gerektiğini belirtti.

“Hile yapmayanlar da açıklansın”

Hileli üretim yapan şirketler kadar denetimlerde sonuçları iyi çıkan şirketlerin de açıklanması gerektiğini savunan Aziz Ekşi, bu uygulamanın işini doğru yapan şirketleri teşvik edeceğini savundu.

“Yüzde otuzunda ilaç etken maddesi var”

Hileli gıdalarda, özellikle cinsel gücü artırdığı iddia edilen içeceklerde ilaç etken maddelerinin, kullanıldığına dikkat çeken Aziz Ekşi, “Bu etken maddelerin gıda ile bir araya gelmesi korkunç bir şey. Mart ayında açıklanan listede 90 aykırı üründen neredeyse 30’unda bu ilaç etken maddeleri vardı. Bunun Bakanlık tarafından önlenmesi lazım” şeklinde konuştu.

“Denetim sayısı artırılmalı”

Türkiye’de gıda şirketi başına yapılan denetimin 1.2 olduğunu belirten Aziz Ekşi, bu oranın en az 2 ve üzerine çıkması gerektiğini savunarak, “Hile yapanın yakalanma oranının yüksek olması lazım. Diğer yandan cezaların da caydırıcılığı artırılmalı” diye sözlerini tamamladı.

Devamını oku
HOSTEC Tusid İstanbul
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir