Takip Edin
HOSTEC Tusid İstanbul

Gündem

Polonez’den dana bratwurst ve frankfurter sosis

Yayınlanma tarihi

-

Polonez sosis kategorisinde ürün gamına iki füme sosis türünü ekledi: Bratwurst ve Frankfurter sosislerini ekledi. Yüzde yüz dana etinden üretilen Dana Bratwurst ve Frankfurter, özel baharatların kullanıldığı, meşe, kayın ve kiraz ağaçlarının talaşlarıyla fümeleniyor. Doğal kuzu bağırsağında hazırlanan Frankfurter sosis, kılıfını soymadan da tüketilmeye uygun.

90 bin yıllık lezzet: Fümeleme

Etleri ateşe maruz bırakmadan dumanla pişiren tütsüleme tekniği, son zamanlarda dünya mutfağının yükselen trendi. Aslında tütsüleme ya da farklı isimleriyle isleme veya fümeleme, mağara döneminden beri kullanılan en eski et saklama yöntemi… Öyle ki, 90 bin yıl önce de tütsüleme yapıldığı biliniyor.

Doğanın insana ve sofraya sunduğu lütuf

Tütsülemede hangi ağaç kullanılırsa, o ağaç gıdaya kendi aromasını veriyor. Tütsülemede pişirme için gereken duman; meşe, akçaağaç, kayın, elma ve kiraz gibi katranı az olan sert ağaçların odun talaşından sağlanıyor. Bu ağaçların doğrudan odunları yerine, duman çıkarması için kabuk ve talaşları kullanılıyor. Tütsüleme daha çok tat kazandırmak için yapılıyor. Diğer taraftan bu tekniğin birçok farklı yararı var. Tütsüleme işleminde dumanda yer alan ve patojen düşmanı bazı maddeler, isleme yoluyla gıdaya geçiyor. Bu da yeni mikroorganizmalar üremesini önlüyor. Antimikrobik olduğu gibi tütsülenmiş et, daha uzun süre saklanabiliyor. Fümelenmiş etin daha uzun süre dayanmasının sırrı da bu…

Devamını oku
HOSTEC Tusid İstanbul
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir