Takip Edin
HOSTEC Tusid İstanbul

Gündem

Turist gelmeyince fiyatı 65 kuruşa düştü

Bu yıl turist sayısındaki düşüş, tedarikçi tüm sektörlerde etkisini göstermeye başladı. Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar, otellerin büyük bir kısmının açılmamasının patates fiyatlarındaki dalgalanmada etkili olduğunu ifade ederek, 90 kuruşa mal olan patatesin tarlada 65 kuruşa kadar düştüğünü söyledi.

Yayınlanma tarihi

-

Maliyeti 90 kuruş olan patatesin, tarlada 65 kuruşa kadar düştüğünü belirten Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar, yetkililere tedbir alınması çağrısında bulundu.
Patates üretimindeki dalgalı seyrin fiyat istikrarsızlığına neden olduğunu belirten Bayraktar “İhracattaki sınırlamalar kaldırılmasına rağmen pazarlar kaybedildi. Çoğu lokanta ve otel pandemi nedeniyle kapalı ya da tam kapasite çalışmıyor. Talep azaldı, arz fazlalığı oluştu. Rekolte, 2003’ten bu yana ilk defa 5 milyon tonun üzerine çıktı. Üreticiler bu kadar patatesi ne yapacağı konusunda endişeli. Kışlık hasat buruk başladı. Pazarlama sorunu yaşayan ve yeterli gelir elde edemeyen üretici, ekim alanlarını daraltabilir. Yeni pazarlar bulunarak ihracat olanakları geliştirilmelidir. Türkşeker, Atatürk Orman Çiftliği, Tarım Kredi Kooperatifleri acilen piyasaya girmeli, doğrudan üreticiden maliyeti kurtaracak bir fiyatla alım yapmalıdır. Menülerde patatese daha fazla yer verilmelidir. Sosyal yardım kapsamında dağıtılan ürünlere patates de eklenmelidir. Patatesin, sanayiye de entegrasyonu sağlanma

Devamını oku
HOSTEC Tusid İstanbul
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir