Takip Edin
HOSTEC Tusid İstanbul

Hijyen

Otel tekstilinin yıkama sürecinde yıpranmaması için neler yapılmalı?

Yıkama işlemi sırasında dikkat edilecek hususlar

Yayınlanma tarihi

-

housekeeping

Otel tekstilinin kullanım ömrünün uzunluğu birçok faktöre bağlıdır.

Tekstilin kalitesi: Satın alma aşamasında tekstilin belirli kalite standartlarında üretilmesi ve temini önemlidir. Tekstil elyafının dayanımı, renklerin yıkamaya ve kimyasallara karsı haslığı v.b kalite parametrelerinin standartlara uygun olması gerekir.

Yıkama işlemi sırasında dikkat edilecek hususlar

 • Sayım-ayırım: Bu işlem tekstilin leke durumuna uygun programda yıkanmasını ve ilk yıkamada en etkili sonuca ulaşılmasını sağlamayı hedeflemektedir.
 • Yükleme: Uygun yıkama programları ve deterjan dozajları belirlendikten sonra en uygun yıkama programı seçilir.
 • Uygulanan yıkama programları: Yıkama şekli, kullanılan yıkama ve yardımcı yıkama maddelerinin kalitesi ve kullanım miktarları, kullanılan ağartıcı cinsi (klorlu ya da oksijenli) ve yıkama sıcaklıkları tekstilin ömrünü direkt etkileyen faktörlerdir. Enerji tasarrufu ve tekstilin kullanım ömrü açısından, düşük sıcaklıklarda yıkama yapılması da önemlidir.
 • Sıkma: Tekstilin içerdiği suyun % 65’e varan kısmı arındırılır, yüksek devirde sıkma tekstili yıpratacaktır.
 • Kullanılan suyun kalitesi: Suyun sertliği yani kalsiyum magnezyum bileşikleri, diğer metal iyonları cinsi ve miktarı (demir- bakır, mangan) oldukça önemlidir. Sert sularla yıkama sonunda tekstil, zamanla kireç birikimi sebebiyle sertleşir, bu durum tekstilin daha kısa sürede yıpranmasına neden olduğu gibi, kireç üzerine yapışan kir ve mikroorganizmalar tekstil hijyeni açısından olumsuz sonuçlara neden olur. Bu nedenle yumuşak su kullanılması, (< 5 dH-Alman sertliğinde), sudaki demir iyonlarının < 0,5 ppm olması gerekir.
 • Yıkama makineleri: Mekanik etkisi daha fazla olan konvansiyonel – yıkama/sıkma yapan makineler ya da çok yüksek kapasiteli kontinü yıkama yapan tünel tipi makinelerin yıkama sırasında tekstile uyguladığı mekanik güç farklıdır.
 • Kurutma: Tekstilin uygun sıcaklıkta ve uygun sürede kurutulması gerekmektedir. Yüksek sıcaklık ve süre, tekstilin yıpranmasında büyük rol oynamaktadır.
 • Ütüleme: Ütüleme sıcaklıklarının yüksek olması tekstile zarar verecek diğer bir unsurdur.

Kullanılan deterjanlar için dikkat edilecek hususlar

 • Doğru ürünlerin, doğru miktarlarda ve doğru yıkama şekli ile kullanılması, çok gerekmedikçe klorlu ağartıcıların kullanılmaması ve oksijenli ağartıcıların tercih edilmesi gerekmektedir.

Uygun yıkama programı

Tekstilde gerçek hijyenin sağlanması için tekstil yıkama işleminin uzman kişiler tarafından yapılması ve tekstil yıkamanın tüm parametrelerinin sürekli kontrol altında tutulması gerekir.  Ana parametrelerin mekanik, kimyasal, ısı ve süre olduğu bilindiğine göre tekstil yıkama işleminde bunların maksimum hijyeni sağlayacak şekilde kullanılması gerekmektedir.

Doğru yıkama programını seçmek için sonucu etkileyen aşağıdaki tüm faktörler incelenir ve uygun “yıkama programı” belirlenir:

 • Yıkanacak tekstilin elyaf cinsi, kullanım alanı, rengi,
 • Makinelerin cinsi ve kapasiteleri,
 • Yıkamada ve durulamada kullanılacak sıcak ve soğuk suyun sertliği, demir oranı, su sıcaklıkları,
 • Yıkama, yardımcı yıkama maddelerinin ve ağartıcıların cinsi ve dozajları,
 • Yıkama ve durulama süreleri, sıkma süresi ve devri, kurutma süresi ve sıcaklıkları.

Yıkama maliyetleri düşürülürken verim artar mı?

Yıkama maliyetini oluşturan unsurlar şunlardır: Kimyasal, su, enerji, işçilik, makine bakım, çamaşır yenileme maliyetleri. Tüm bu maliyet unsurları içersinde kimyasal maliyeti optimum olarak %5-8 arasında bir paya sahiptir. Kimyasal maliyeti dışındaki maliyetlerin kontrolü makine ve tesisin teknik koşulları ile kontrol edilen faktörlerdir. Kimyasal maliyetin optimum olması da yukarıdaki tüm teknik koşulların incelenmesi ile uygun yıkama şeklinin belirlenmesi ile mümkündür. Her temizlik işleminde olduğu gibi tekstil hijyeninde de “doğru ürünlerin, doğru yöntemle ve doğru miktarda” kullanımı çok önemlidir. Ancak bu şekilde zaman, su ve enerjinin en ekonomik kullanımı sağlanır ve tekstilin kullanım ömrü optimum olur.

Devamını oku
HOSTEC Tusid İstanbul
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir