Takip Edin
HOSTEC Tusid İstanbul

Hijyen

Otel tekstili nasıl yıkanır?

Yayınlanma tarihi

-

Otel-Tekstili-Nasil_yikanmali

Tekstil hijyeninin amacı, tekstile zarar vermeden, çamaşır elyafını, rengini ve apresini bozmadan, kirlenmiş çamaşırların tekrar temiz ve kullanılmaya hazır, hijyenik ve estetik açıdan aranan özelliklere sahip bir duruma getirilmesidir.

Uzmanlar bu konuda her müşterisine aynı, standart yıkama programını önermez. Tekstil Ürünleri bölümü uzmanları, her çamaşırhanenin kendine özgü şartlarına uygun ve ihtiyaçlarına cevap verecek özel yıkama programları hazırlar. Yıkamada kullanılacak suyun sertliği, çamaşırların dokunmuş olduğu elyaf türü, çamaşır üzerindeki kir ve lekelerin türü gibi parametreleri dikkate alarak hazırlanan yıkama programları, kullanılacak deterjanları, kullanım miktarlarını, yıkama suyu sıcaklıklarını, yıkama safhalarını ve sürelerini belirler.

Çamaşırları yıkarken yıkama ortamındaki ph seviyesi

Yıkama ortamları genel olarak alkalidir. En ideal yıkama ortamı 10-12 pH aralığıdır. Ancak bazı özel durumlarda asidik yıkama gerekir. Örneğin grileşmiş çamaşırların tekrar eski beyazlığına kavuşması, yani tekstilin üzerinde birikmiş olan kireci çözmek için özel ürünler ile asidik bir yıkama yapılır. Ağartma işlemlerinde tavsiye edilen pH seviyesi klorlu ağartmada 8-9, oksijenli ağartmada 10-12 aralığıdır. Yıkama ortamlarının alkali olması gerektiği halde, durulamadan sonra çamaşırların üzerinde alkalite kalmamasına dikkat edilmelidir. Aksi takdirde, sıcaklığın etkisi ile ütüden sonra çamaşırlar üzerinde yer yer sarı lekeler belirebilir. Ayrıca ütünün silindir yatağında kalıntıya neden olur. Bunlar da tekstil liflerini yıpratır.

Tekstil türlerinin ayrımın önemi

Çamaşırhanelerde en çok yıkanan tekstil türleri pamuklu ve pamuklu/polyster karışımlı tekstillerdir. Pamuklu tekstiller alkali yıkamaya ve özellikle ısıya karşı gayet dayanıklıdır. Asitlere karşı zayıftırlar. Beyazlar için yıkama suyu sıcaklığı 85-90°C’ye kadar çıkabilir. Renkliler ise 60°C’nin altında yıkanmalıdır. Ağartma maddeleri ve deterjanlar aşırı miktarda veya yanlış kullanıldıklarında pamuklu elyaflara zarar verip yıpratabilirler. Pamuklu/Polyester karışımlı tekstillerin bakımı daha kolaydır. Bu nedenle özellikle otel sektöründe dekoratif amaçlı tekstillerde ve restoran tekstillerinde çok tercih edilir. Grileşme eğilimleri ve kırılmaların önlenmesi açısından farklı bir yıkama tekniği gerektirirler. Bu tür tekstiller direkt sıcak su ile yıkanmamalıdır; buruşur ve kırışırlar, fiziksel yapı bozukluğuna uğrarlar. Yine de yüksek sıcaklıkta yıkama yapılırsa, ilk durulamanın mutlaka kademeli olarak soğutularak yapılması gerekir. Çok yüksek alkali ve asidik ürünler bu tekstil türüne zarar verir. Çamaşırhanelerde oransal olarak daha az da olsa yıkanan diğer tekstil türleri yünlüler (örn. battaniye) ve sentetik elyaflardır (örn. tül perdeler). Yün elyafları ısı, alkalite ve mekanik harekete karşı hassastır. Alkalitesi yüksek yıkama maddeleri yün yıkamada kullanılmaz. Klor bazlı ağartma maddeler yünlülerde kesinlikle kullanılmaz. Yünlüleri yıkamak için bu konuda geliştirilmiş ürünleri tercih etmekte fayda vardır. Son durulama suyuna yumuşatıcı ilave edilirse sonuç mükemmel olur. Yıkama suyunun sıcaklığının 30-40°C’yi geçmemesi gerekir. Yünlüler yıkanırken fazla mekanik istenmez. Bu nedenle, çamaşır makinesi normal kapasitesinin altında yünlü çamaşırla doldurulur ve su seviyesi en az durulama safhasında kullanılan seviyeye çıkartılır. Sentetik elyaflar ise en fazla 50°C ısıda yıkanmalıdır. Ağartma, sıkma, kurutma işlemlerinde özel uygulamalar gerektirirler. Klor bazlı ağartıcılar tekstili sarartabilir. Yüksek devirli sıkma yapılırsa tekstilde kırılma denilen fiziksel değişimlere neden olur. Bunlar ütüyle bile düzeltilemeyecek, estetik olmayan sonuçlara neden olur. Sentetik elyaflar yüksek ısıda ütülenmezler. Özellikle tül perde gibi dekoratif amaçlı olanları, buhar verilerek ütülenir ve özel askı makinelerinde kurutulurlar.

Yıkamaların ve deterjanların renk haslığına etkisi

Renk haslığı tekstile ait bir özelliktir. Renk haslığının yüksekliği tekstil boyalarının kalitesine ve boyama prosesine bağlıdır. Renk haslığı yüksek tekstiller ağartıcılı deterjanlarla yapılan işlemlerden etkilenmez. Kalitesi düşük boyalar ile işlem görmüş veya boyama prosesinin yanlış uygulandığı renkli tekstillerin yıkamalarında ise deterjansız dahi renk verdiği görülmektedir. İşletmeye alınacak her türlü renkli tekstilin alımı yapılmadan önce renk haslığı çok basit bir şekilde 30-40°C sadece su ile yıkama denemesi yapılarak kontrol edilebilir. Veya renkli tekstil ıslatılıp beyaz bir tekstille sürtünme testi yapılabilinir. Renklerin solması ya da zarar görmesi kullanılan deterjandan çok tekstilin boya kalitesine bağlıdır.

Deterjanları kullanırken ve çamaşırları yıkarken dikkat edilmesi gerekenler

Makineye gereğinden fazla çamaşır yüklenmemelidir.

Çamaşırlar kuru iken iç tamburun üst kısmında elin rahat gireceği kadar boşluk kalmalıdır. Aksi halde mekanik etki azalır ve çamaşırlar temizlenemez, iyi durulama yapılamaz.

Makinelerde 3 farklı su seviyesi vardır:

 • – Seviye 1 veya düşük seviye: Kolalama
 • – Seviye 2 veya orta seviye: Yıkama
 • – Seviye 3 veya yüksek seviye: Durulama
 • Yıkamada gereğinden fazla su alınırsa deterjanın konsantrasyonu düşer, etkisi azalır. Ayrıca mekanik etki de azalır.
 • Durulamalar gereğinden az su ile yapılırsa, deterjanlı-kirli su tam olarak atılamaz, iyi durulama olmaz. Çamaşırlar zamanla grileşir. Sabun çökmesi ya da çamaşırın üzerinde kalan alkalite kurutmada sararmaya ve grileşmeye neden olur.
 • Çamaşırdaki bazı kirlerin ve lekelerin sabitleşmemesi (pişmemesi) için makineye önce ılık su (en fazla 35°C) alınıp daha sonra ısı yükseltilmelidir. Bu mümkün değilse önce soğuk su ile çalkalayıp bu su boşaltılmalı, sonra sıcak su alınmalıdır.
 • Ana yıkama veya komple yıkama maddesinin seçimi ve dozajı su sertliğine göre belirlenmelidir. Dozaj miktarını belirlerken ayrıca tekstillerin kirlilik derecesi de dikkate alınmalıdır.
 • Eksik dozaj ile çamaşır yıkanırsa deterjan su sertliğine karşı etkisiz kalır; çamaşırın üzerinde ve makinenin içerisinde zamanla kireç tabakası oluşur. Çamaşırlar sertleşir ve grileşir; grileşen çamaşırlar daha çok leke tutar. Böyle durumlarda özel yıkamalarla kireç çözme işlemi uygulanmak zorundadır, bu da ek maliyet demektir.
 • Ağartmada kullanılacak maddenin türü yıkama suyunun sıcaklığına ve tekstilin türüne göre belirlenmelidir. Ağartma işlemlerinde amaç, lekelerin temizlenmesi, çamaşırların beyazlatılması olduğu kadar çamaşır elyaflarının da korunmasıdır. Klorlu ağartıcılar (özellikle çamaşır suyu) yüksek ısıda kullanılmamalıdır, aksi takdirde tekstilde yıpranmaya neden olurlar; kullanım miktarı ve su sıcaklığı arttıkça yıpranma da artar.
 • Ağartma maddeleri, özellikle klor bazlı ağartıcılar, direkt çamaşır üzerine dökülmemeli ve gerekli su seviyesi tamamlandıktan sonra deterjan gözünden elle veya otomatik dozaj sistemiyle yıkama ortamına ilave edilmelidir.
 • Klorlu ağartıcılar deterjan içerisindeki optik beyazlatıcının yapısını bozarlar. Bu nedenle klorlu ağartıcı, optik beyazlatıcı içeren yıkama maddeleri kullanıldığında, deterjan çözündükten 3-5 dk. sonra eklenmelidir.
 • Özellikle klorlu ağartıcı kullanımından sonra çok iyi durulama yapılmalıdır. Durulamada klor çamaşırın üzerinden uzaklaştırılamazsa ütü ve kurutmada ısı ile elyafın zayıflamasına neden olur. Anti-klor kullanılmalıdır.
 • Klorlu ve asidik ürünler asla birlikte kullanılmamalıdır. Ancak küf, mantar gibi lekelerin olduğu çok özel durumlarda bu lekeleri çıkarmak için asidik bir ürün, klorlu bir ürünle beraber kullanılabilir. Ama bu yıkama işlemi otomatik makinelerde ve havalandırılması çok iyi olan çamaşırhane ortamlarında, uzmanıyla beraber yapılmalıdır. Çünkü asit ve klorun birleşmesinden çıkan klor gazı personel için çok tehlikeli olabilir.
 • Asidik ve alkali ürünler birlikte kullanılmamalıdır.
 • Oksitleyici ve indirgeyici ağartıcılar birlikte kullanılmamalıdır.
 • Deterjanlar ve yumuşatıcılar birlikte kullanılmamalıdır.
 • Çamaşırlar son durulamada nötralize edici madde kullanılsa bile 3 defadan az durulanmamalıdır.

Devamını oku
HOSTEC Tusid İstanbul
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir