Takip Edin
HOSTEC Tusid İstanbul

Otel

Otel odası trendleri?

Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio.

Yayınlanma tarihi

-

otel odası

Turizm/yatırım danışmanlarından, mimarlardan ve otel ekipmanları üreticilerinden oluşan uzmanların ortak kanısı; ODA tasarımlarının otelin hangi sınıfta olduğuna, müşteri profiline ve otelin stiline bağlı olarak değiştiği yönünde.

Kötü yatak mı, kötü internet mi müşteriyi daha fazla kaçırır?

Şehir otellerinde konaklayan misafir profilinin çoğunlukla iş seyahatine çıkmış kişiler olduğunu hatırlatan uzmanlar, bir ODA tasarlanırken öncelikle konfor ve teknoloji dengesinin iyi oturtulması gerektiğinin altını çiziyor. “Kötü yatak mı, kötü internet mi müşteriyi daha fazla kaçırır? Diye sorarsak, bugünün cevabı büyük ihtimalle internet olurdu” diyenler var. Ancak genel görüş, otel ne kadar ucuz olursa olsun yatağın kalitesinin yüksek olması gerektiği yönünde. Çünkü bir otel asıl olarak ‘yatak’ satıyor! Konfor ve teknolojinin bir otel ODA’sının olmazsa olmazları olduğuna vurgu yapılırken; temel olarak kablosuz internetin şart olduğu, onun dışında teknolojiye isteğe göre eklemeler yapılabileceği kaydediliyor. Kısacası teknolojik altyapı hazırlanırken, abartılardan kaçınılması, basit ama üstün teknoloji kullanılması gerektiği ortak görüş olarak karşımıza çıkıyor.

Turistin milliyetine göre oda tasarımı

İstanbul’un değişen turist profiline bağlı olarak ODA ölçülerinin büyüdüğü, özellikle Arap turistlerden bu yönde gelen taleplere cevap vermek adına bazı otellerin ODA’larını yeniden düzenlemeye gitmek zorunda kaldığı ifade edilirken; aslında temel olanın ODA’nın büyüklüğü değil işlevi olduğuna dikkat çekiliyor. Günümüz otel ODA’ları boyutlarının 20-22 metrekare ve 60 metrekare arasında değiştiği görüşü hakim. Bu ölçüler yatırımcının, markanın, misafir profilinin durumlarına göre çok değişken.
İstanbul’daki otellerin Avrupa ve ABD’deki ODA trendleriyle paralel gittiği, hatta çoğu zaman önde gittiği konusunda bir görüş birliği söz konusu. Bu vurgulanırken trendleri takip adına misafir alışkanlıklarının göz ardı edilmemesi ve tasarımcıların egolarını tatmin etmek uğruna yatırımcıları zorlamamaları gerektiğinin de altı çiziliyor.

Demodek: Oda içi mobilyalar atıl kalmayacak şekilde planlanmalı

ODA ekipmanlarında da tasarımlar tüm otel sınıflarında modern-çağdaş dekorasyon, mobilya ve mefruşat olarak öne çıkıyor. Yani artık ağır klasik odalar, pek rağbet görmüyor. Oda mobilyaları üreticisi DEMODEK diyor ki: “Konaklamanın uzun süreli olmadığı şehir otellerinde, oda içi mobilyaların atıl kalmaması için müşteri profiline göre ürünlerin belirlenmesi en önemli aşamalardan biri. Örneğin komodinlere birden fazla çekmece konulmamalı, çalışma masası çekmecesiz yapılmalı, elbise dolaplarında yine ihtiyaca göre raf sayısı belirlenmeli, minibar ve oda karşılama tepsileri konsepte uygun şekilde konumlandırılmalı, oturma alanı ferah tutulmalı…”

Planlanan zamanlarda uykuya geçen minibarlar

Bir başka önemli ODA ekipmanı olan minibarlar için de bu alanın uzman firması Kleo şu yeniliklerden söz ediyor: “2016 Kompresörlü minibar modellerimiz REALTIME CLOCK özellikli olacak. Yani gece ve öğle saatlerinde minibar kendiliğinden uykuya geçecek. Böylelikle enerji sarfiyatı 10 kat daha düşük olacak.” Bir başka firma Guestinhouse ise, Flying Bar adında duvara çerçeve gibi asılan çok ince bir minibar modeli ve çekmece tipi minibarın kullanıldığını; dokunmatik ekranlı üstten açılışlı ve çekmece tipi kasaların da yeni ürünleri arasında yer aldığını aktarıyor.

Otellerdeki tüm TV kanalları HD kalitesine yükseliyor

ODA’lardaki teknolojik altyapıya WİFİ internet dışında ekleme yapmak istenirse bunun sınırları sonsuz. Birçok teknoloji şirketi oteller için özel ürünler sunuyor. Bir server sistemi üzerinden çalışan FUN OTEL de bunlardan birisi. Bu ürün, otellerdeki tüm TV kanallarını HD kaliteye yükseltebiliyor; kişiselleştirilmiş oda servisi sunabiliyor vs…

“Yaş gruplarına özel oda tasarımı yapmaya gerek yok”

Görüştüğümüz otel danışmanlarına sorduğumuz sorulardan biri de gençlere ve iş adamlarına yönelik özel ODA’lar tasarlanması ihtiyacının olup olmadığı yönündeydi. Çoğu günümüzde artık bunun bir gereklilik olduğunu dile getirirken, bir kısmı da böyle bir ihtiyaç olmadığını savunuyor.

Devamını oku
HOSTEC Tusid İstanbul
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir