Takip Edin
HOSTEC Tusid İstanbul

Gündem

Antakya mutfağının vazgeçilmezi: Oruk

Yayınlanma tarihi

-

Ortadoğu mutfağının önde gelen lezzetlerinden ‘Oruk’ Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından açılan UNESCO Hatay Gastronomi Evi’nde lezzet severlere sunuluyor. Dört çeşidi ile damak çatlatan bir lezzet olan ‘oruk’un haşlaması, kızartması, yumurtalısı ve avuç içi çeşidi hem ara sıcak olarak hem de ana yemek olarak sunuluyor.
Oruk’un Antakya mutfağının vaz geçilmez yemeklerinden biri olduğunu belirten Hatay UNESCO Gastronomi Evi Şefi Süleyman Demirel, “Oruk, Antakya’da başlı başına bir menüdür. Bizde 4 çeşidini ele aldık. Haşlama oruk, kızartmalı oruk, muhattemi oruk (yumurtalı) ve avuç içi oruk çeşidini yaptık. Oruk Antakya mutfağına Ortadoğu’dan kalma bir yemek. Aynı şekilde Hatay mutfağına geldikten sonra burada çok fazla çeşitlendirilmiş bir tür. Etin taşta dövülmesi ile bulgurla birleştirilerek, hamur elde ediliyor, içine iç harcı konulup kapatılması temeldir. İnsanlar bunu zaman içinde gün içinde çok fazla çeşitlendirmişler. Antakya’da üç farklı yörede üç farklı oruk yapıldığını görebilirsiniz. Oruğun diğer illerde ki içli köften farkı var. Oruğun içi ve dışı etlidir. Hem dış harcında hem de dış harcında et var. Her şekilde insan kendine göre çeşitlendirebilir” şeklinde bilgi verdi.

Oruk nedir?

Antakya mutfağının önde gelen lezzetlerinden olan oruğun kökeni Ortadoğu mutfağına dayanmaktadır. Taşla dövülen etin bulgurla birleştirilmesi ile hazırlanan hamurun içine harcı konularak kapatılan bir içli köfte türüdür. Oruk, Antakya mutfağında farklı kültürlerden etkilenerek çeşitlenmiştir. Orijinali, fırında kızartılarak pişirilen Şam oruğudur.

Devamını oku
HOSTEC Tusid İstanbul
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir