Takip Edin
HOSTEC Tusid İstanbul

Gündem

Mesleği bırakıp lokanta açtı; ardından 20 yıllık başkanı devirdi

Yayınlanma tarihi

-

Türkiye’nin farklı şehirlerinde 7 yıl ilk yardım ve acil bakım hemşiresi olarak görev yaptıktan sonra, Manisa’nın Akhisar ilçesinde, hayali olan restoran işletmeciliğine başlayan Pınar Güney, ardından girdiği meslek odası seçimlerini kazanarak Lokantacılar Odası Başkanı seçildi.

Çocukluk hayali olan kafe ve restoran işletmeciliğine başlayan Pınar Güney, ardından 2 yıl önce Akhisar Lokantacılar, Köfteciler ve Tatlıcılar Odası Genel Kurulu’nda 20 yıllık başkanın karşısına rakip olarak çıktı. Kıdemli başkanı 60 oy farkla geride bırakan Pınar Güney, restorancılık sektörüne daha fazla kadının girmesi gerektiğini savunuyor.
Kadınların gastronomi sektörünün STK’larında da öne çıkması gerektiğini savunan Pınar Güney, seçimlere ‘Mutfağın gerçek sahibi hanımlardır’ sloganıyla girdiğini hatırlatarak şöyle devam etti: “Seçime girdiğimde üyelerim ‘Kadından başkan olmaz, kadınla rahat iletişim kuramazsınız’ dediler. Gerçekten sektörümüz zor, mutfak sert ve hata kabul etmeyen bir yer. Sertlik denince de akla erkek geliyor. Ama bu algıyı yıktık. Seçimden önce ön yargıyla bakan üyelerimiz, ‘İyi ki başkanımız kadın, bu kadar ince eleyip sık dokuyor’ diyor.”

Akhisar Lokantacılar, Köfteciler ve Tatlıcılar Odası Başkanı Pınar Güney

“Kadının olduğu yerde hijyen ve bereket olur”

Ben odamdaki her ustaya mutfaklarında bir kadın istihdam etmesini şart koştum. ‘Ya eşinizi ya kızınızı ya da bir kadın komşunuzu mutfağa alacaksınız’ dedim. Kadın, evinde marulu ve domatesi içine sinene kadar 3-4 kez yıkamadan kimsenin önüne koymaz. O yüzden ben kadının olduğu yerde hijyenin, temizliğin, lezzetin ve bereketin olduğuna inanıyorum” diye konuştu.

Devamını oku
HOSTEC Tusid İstanbul
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir