Takip Edin
HOSTEC Tusid İstanbul

Mutfak

Ahmet Gürkaynak: Kaliteli ürüne yönelen talep pazarımızı büyütüyor

Yayınlanma tarihi

-

Endüstriyel mutfak sektörünün köklü şirketlerinden Kapp, set üstü malzemeler alanında uzmanlaşmış bir marka. Özel tasarımları ve yenilikçi ürünleriyle otellerin beğenisini kazanan Kapp, üretimini 45 ülkeye kendi markası altında ihraç ediyor. Kapp Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Gürkaynak ile şirketin üretim stratejisini ve sektörel vizyonlarını konuştuk…

Kapp markasını son yıllarda iç pazarda daha aktif görüyoruz. İç pazardaki hedefleriniz ve pazarlama stratejileriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

1977 yılından bu yana faaliyet gösteren bir şirketiz. İlk yıllardan bu yana tavrımız sürekli olarak kaliteli üretimden yana oldu. Ulaştığımız kalite seviyesi yurt dışı pazarlarda karşılığını gördü. Bu gelişme doğrultusunda uzun yıllar ağırlığı yurt dışı pazarlara vermeyi tercih ettik. 2008 yılına kadar üretimimizin yüzde 95’ini ihraç ediyorduk. Sonraki yıllarda iç pazarda da kaliteli ürüne olan talep artışını daha somut bir şekilde hissetmeye başladık. Bu tespitle beraber iç pazara daha etkin bir şekilde yönelebilmek için kapasitemizi artıracak yatırımlar yaptık. Artan kapasitemizle de iç pazara yönelmiş olduk. 2008’de startını verdiğimiz çalışmalar gelişerek devam ediyor. Yurt dışında olduğu kadar yurt içinde de oldukça iyi bir noktaya geldiğimizi söyleyebilirim. Son yıllarda Türkiye’de yapılan yeni projelerin büyük bir kısmında ürünlerimizle varız. İç pazarda kaliteli ürüne ve iyi hizmete duyulan ihtiyacın her geçen yıl arttığını görüyoruz. Bu yöneliş doğal olarak ürünlerimize olan talebi de artırıyor.

Ahmet Gürkaynak

İç pazardaki değişimi nasıl yorumluyorsunuz?

Türkiye’de gastronomi sektöründe algı değişiyor ve gelişiyor. Yeni yatırımlarda farkındalık yaratma fikri her geçen yıl daha fazla öne çıkıyor. Bu değişim yatırımlardan sektörün profesyonellerine kadar her aşamada kendini hissettiriyor. İyi ve sıra dışı işler yapanlar pozitif anlamda karşılığını buluyor. Gelecek projeksiyonumuzda iç pazarın daha da gelişeceğini öngörüyoruz. Önümüzdeki yıllarda iç pazardaki tanıtım ve pazarlama etkinliklerimizi artırarak büyümemizi sürdürmek istiyoruz.

Üretim teknolojiniz ve tasarımlarınızdan bahsedebilir misiniz?

Ürünlerimizin tasarımında ilham kaynağımız aşçılarımız. Birçok farklı platformda aşçılarımızla bir araya gelerek fikir alışverişinde bulunuyoruz. Onlardan aldığımız fikirlerle çok güzel tasarımlar geliştiriyoruz. Üretim teknolojisi olarak da oldukça iyi bir yerde olduğumuzu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim.

Yurt dışına yönelik çalışmalarınızda ne tür yenilikler olacak?

Tedarikçisi olduğumuz uluslararası otel zincirlerine daha iyi hizmet vermek için bazı organizasyonlarımız var. Hindistan’daki depomuzdan Hindistan pazarına ve çevresine hizmet veriyoruz. Kazakistan’da ve Polonya’da şirketlerimiz ve depolarımız var. Türkiye’de verdiğimiz hizmeti aynı kalitede o bölgelerde de vermeye çalışıyoruz. 2014 yılında da farklı ülkelerde olmayı hedefliyoruz.

Dünyadaki endüstriyel mutfak sektörünü yakından takip eden bir kişi olarak Türkiye’nin yerini nasıl görüyorsunuz?

Endüstriyel mutfak sektöründe birçok ürün grubunda Türkiye Avrupalı üreticilerle aynı seviyede. Geçtiğimiz ürün grupları olduğu gibi gerisinde olduğumuz ürünler de var. Fırın teknolojisinde daha istenen seviyede değiliz. Fakat arayı çok hızlı kapatıyoruz. Avrupalı firmaların 20 yılda aldığı mesafeyi 5 yılda alıyoruz. Gastronomi ürünleri tedariki alanında Avrupa’da kısa sürede 1 veya 2. sıraya oturacağımızı tahmin ediyorum. Bu sadece benim fikrim de değil. Aynı zamanda Avrupalı üreticilerin çatı örgütü EFCEM’de de konuşulan bir öngörü…

Sektörün Türkiye’deki değişimine dair tahminleriniz nedir?

Sektörümüzde köşeler belirginleşti ve taşlar yerine oturdu. Önümüzdeki yıllarda belirli ürünlerde uzmanlaşmaların olacağını göreceğiz. Küçük üreticilerin ve her şeyi üretirim diyen şirketlerin gelecekte daha fazla zorlanacağını düşünüyorum.

Aşçılarla yakın ilişkiler içinde olan bir şirket olarak bu meslek grubundaki değişimi nasıl yorumluyorsunuz?

Türk aşçılarında inanılmaz bir değişim söz konusu. Son 10 yıl içinde tahmin edilemeyecek hızda bir değişim yaşandı. Aşçılarımız mutfağın dışına çıkmaya ve sektörde varlıklarını daha fazla hissettirmeye başladılar. Bize sürekli yeni projelerle geliyorlar. Her şeyden önemlisi proje üreten aşçılarımız var artık. Türkiye’nin her bölgesinde değişik fikirlerle bizlere geliyorlar. Sektörü ileri taşıyacak fikirler sunuyorlar. Biz de Kapp olarak elimizden gelen desteği şeflerimize vermekten mutluluk duyuyoruz.

Aşçıların fikirleri ürünlerinize nasıl yansıyor?

Bu konuda da çok iyi bir ilişkimiz var. Aşçı organizasyonlarında katıldığımız gibi onları da sık sık fabrikamızda ağırlıyoruz. Patentli düdüklü tenceremizin geliştirilmesinde fikirsel anlamda önemli katkıları oldu. Yeni modellerimizde bu fikirlerden yararlandık. Test aşamasında olan bu ürünlerimizi de yakında pazara sunacağız.

Yurt dışında da önemli tanıtım çalışmalarına imza atıyorsunuz. Onlardan bahsetmek ister misiniz?

Sektörümüzün dünyaya açılmasında ülkemizin marka değerinden gastronomimize kadar birçok faktörün etkili olduğunun farkındayız. Bu düşünce çerçevesinde yurt dışı faaliyetlerimizde ürünlerimiz kadar Türk mutfağını da tanıtmak için çalışıyoruz. Hindistan’da geçen yıl mart ayında yapılan ve ülkenin en büyük fuarlarında biri olan Aahar 2013’te düzenlenen yemek yarışmalarında bir günü Türk mutfağına ayırttık. Yarışmada Hint aşçılar yarıştı. Böylesi bir yarışma dünyada ilk kez gerçekleşti. Ödülünden dolayı yoğun ilginin olduğu organizasyonda Hindistan’ın önde gelen otellerinin aşçıları Türk yemekleri ile yarıştı. Bu yarışmadaki asıl amacımız Türk mutfağını tanıtmaktı. Biliyoruz ki yarışma için Türk mutfağını araştıran Hint aşçılar, öğrendikleri yemeklerimize mutlaka menülerinde yer verecekler. Yarışmanın jürisini ise Türkiye’den götürdük. Türkiye Aşçılar Federasyon’u Başkanı Zeki Açıköz’ün yönetiminde yarışmayı değerlendiren jüri heyeti yarışmada sunulan yemekler karşısında şaşkınlığını gizleyemedi. Benzeri etkinlikleri devam ettirmeyi düşünüyoruz. Yakın bir dönemde Bulgaristan’da Bulgar aşçılara Türk mutfağı tanıtımı yapacağız. Kazakistan Aşçılar Federasyonu ile bir yarışma yapmak için görüşmelere devam ediyoruz.

Ahmet Gürkaynak Kimdir?

İzmir’de doğdu. Özel İzmir Türk Koleji’ni bitirdikten sonra üniversite eğitimini Amerika’da Sandieogo International University’de ekonomi ve ticaret eğitimi alanında tamamladı. 1988 yılında Türkiye’ye döndü. 25 yıldır endüstriyel mutfak sektöründe çalışan Ahmet Gürkaynak, evli ve iki çocuk babası.

Devamını oku
HOSTEC Tusid İstanbul
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir