Takip Edin
HOSTEC Tusid İstanbul

Chef2Chef

İyi bir köfte nasıl olmalı?

Yayınlanma tarihi

-

Izgara Köfte

İlk kural: İyi bir köfte iyi etten yapılır… Yapımında kullanılan et iyi değilse, lezzetteki eksikliğin baharatlarla ve ustalıkla kapatılabilmesi mümkün değil.
Etin lezzetini ise etkileyen çok farklı etkenler vardır. Hayvanların beslendiği bitki florasından kesim sonrası işlemlere kadar birçok faktör etin lezzetine tesir eder.

Etin üretildiği bölge de önemli

Türkiye’de etinin lezzetiyle öne çıkan birçok farklı bölge olmasına rağmen bunların içinde Balıkesir ve civarı, otoriteler tarafından en lezzetli etin üretildiği bölge olarak kabul edilmektedir.

İyi bir köftenin yüzde 77’si et olmalı

İyi bir köftenin en az yüzde 77’lik kısım etten geri kalan kısmı da yağ, ekmek için veya galeta unu, soğan, baharatlar ve tuzdan oluşmalı.
Bugün bu oran birçok ünlü köftecide bile yüzde 60’lar seviyesine düşmüş durumda. Hatta bu oranın bazı endüstriyel ürünlerde yüzde 30’lara düştüğü görülmektedir.

İyi köftenin eti nasıl olmalı?

Köftelik kıyma için en ideal et, 18 aylık simental danalardan elde edilenidir. Hayvanın kol, kürek ve döş etinden elde edilen kıymanın tercih edilmesi gerekir. Piştikçe sertleşen bu et, köftenin çabuk pişmesini ve lezzetli suyunu içinde tutmasını kolaylaştırır.

Etin tanıdı bastıracak tatlardan kaçınmak gerekir

Köftenin baharatları da mutlaka iyi olmalı. Köftede soğanın da çok önemli bir rolü vardır. Etin yumuşaması ve enzimlerin harekete geçmesi için kullanılan soğan bir bakıma köftenin fermente olmasını sağlar. Sağanın oranı ise yüzde 10’u geçmemeli. Ekmek ise köftedeki et dokusunun bir arada tutulabilmesini kolaylaştırmak için kullanılır. Baharatlar damak tadına göre değişmekle birlikte etin tadını gölgeleyecek her türlü fazlalıktan kaçınmak gerekir.

İyi köfte nasıl pişirilmeli?

Köfteyi lezzetli kılan pişirme esnasında içinde hapsedilen etin özsuyudur. Bu nedenle pişirirken kısa aralıklarla çevrilerek, mühürlenmesin hızlı bir şekilde yapılması gerekir. Köftenin harlı olmayan meşe odunu kullanılan ızgaralarda pişirilmesi tercih edilmelidir.

Devamını oku
HOSTEC Tusid İstanbul
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir