Takip Edin
HOSTEC Tusid İstanbul

Gündem

Yerli turist otel sahibini isyan ettirdi

Yayınlanma tarihi

-

Alanya Kargıcak’ta bulunan The Lumos Deluxe Resort Hotel’in sahibi Muammer Kodal, yerli turistin israf ettiği yemeklere ve davranışlara tepki gösterdi. Yerli turistin pandemi önlemlerine uymamakta ısrarcı davrandığını belirten Muammer Kodal, “Personele kafa tutuyorlar. Para verdim ben bu otele, istediğim tadar israf ederim” diyorlar şeklinde yaşanan süreci özetledi.

The Lumos Deluxe Resort Hotel’in sahibi Muammer Kodal’ın sosyal medyasından yaptığı paylaşım şöyle:

Kahvaltıda israf edilen yiyecekler

2020 5 turizm sezonunu açmıştık. Gelen misafirlerimiz in çoğunluğu kendi ülkemizin insanları. Resim 1 de 3 kişi kahvaltı yapmış doymuşlar (Elhamdülillah !!!) demişler.
Bu şekilde bırakmış gitmişler.

Akşam yemeğinde israf edilen yiyecekler

Resim 2 de 2 kişi akşam yemeği yemişler. Soğuk büfesinden yiyecekleri ağaç tepsiyle beraber getirmiş masasına koymuşlar. Geriye bunlar kalmış. Onlarda (Elhamdülillah!!!) demişler.
Böylece iç turizm için, bu yapmış olduğumuz tesislerin yeterli olmadığını, yiyeceklerin az olduğunu düşündüm???
Pandemi kurallarına uymamakta ısrar ediyorlar. Personele kafa tutuyorlar. Kurala uymamak için hatta daha ileri giderek “PARA verdim “ben bu otele istediğimi yaparım. Verdiğim para kadar israf ederim’ diyorlar.
Düşünmeye başladım MEDENİYET denilen insani değerlere uymak bize de gelecek mi?
İSLAMIN güzelliğidir.
İsraf haramdır sözü, biz uymuyoruz fakat, Hristiyan dediğimiz medeniyeti öğrenmiş, insanlar uyuyor, onların Allahtan korktuklarının %10’u kadar biz neden korkmuyoruz acaba?
‘İSRAFA KARŞI DUYARLI OLALIM’ Diye paylaştım genelleme değil. İstisnai durumdur. Kurallara uygun davrananlar başımızın tacıdır…

Devamını oku
4Yorum

4 Comments

 1. Hüseyin doğanay

  4 Ağustos 2020 at 12:14

  Set mönü yapıp servis edin açık büfede yıllar geçse bile halkımız maalesef bu konuda bildiğini yapar..
  Ben bu süreçte personeli artırıp mönü yaptım ve kendim servis ettim. Hiç bir sorunnyaşamadım. Ayrıca hiç israf olmadı.

 2. Bülent Mican

  4 Ağustos 2020 at 16:57

  İç pazar misafiri biz otelciler için her zaman zor olmuştur. Bu tesisin Allah yardımcısı olsun. Her şey dahil anlayışı israfa hep çanak tutmuştur ve devam da edecektir. Kesinlikle ordöv tabağı ve porsiyon yemek uygulamasına geçmek gerekir.

 3. Serkan İrenci

  5 Ağustos 2020 at 00:30

  Yiyiniz, içiniz lakin israf etmeyiniz; zira Allah israf edenleri sevmez. (Araf süresi 31. Ayet)
  Bunlar bırakın kuralları Allah’tan bile korkmuyorlar. Yıllardır yerli turistten bu türde şikayetlerimiz oldu hep, korkarım hep de olacak. Tabi Medeni olarak tatilini yapan ve israftan kaçınanları tenzih ediyorum.

 4. mery

  5 Ağustos 2020 at 02:38

  Israf elbette haram fakat birkac kisinin hata yapmasiyla yerli halki asagilamak ,tiksindirmekte dogru degil, elhamdulillah lafziyla dalga gecercesine pek sik olmamis . Muammer bey eline kina yaksin bu sene hristiyan turist cok az gelecek . nice gavurlar gordum ki ayni benzer israfi yapan.
  Ya dugunlerde ,cenaze yemeklerinde , hatta iftar yemeklerinde ki yapilan israfa ne demeli ? birde o , lux otellerin tarkana, turkana, sibel can a ne paralar doktuklerine hic bakmazlar israf , elhamdulillah kelimesi akillarina gelmez dilleri tutulur .
  Muammer bey ( bazi oteller), iscilerini asgari ucretle 12 saat calistirirken , iscilerine yemek vermezken , asiri otel fiyatlarini yukseltirken hic giki cikmaz ; israf ve buna benzer dini terimler, medeniyyet hic aklina gelmez.
  Muammer bey muaamer bey satafatli yiyecekler sergiliyosunuz ,boyali cilali fakat nimetin tadi sifir ; Allah israf edenleri sevmez

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir