Takip Edin
HOSTEC Tusid İstanbul

Gündem

“Hazır olun… Restoran ve kafelere HES zorunluluğu gelebilir”

Yayınlanma tarihi

-

Hürriyet gazetesi yazarı Orkun Ün, kamu kuruluşlarına girişte zorunlu kılınan HES kodunun, yakında restoran ve kafelere girişte de zorunlu hale gelebileceğini yazdı…
İnsanların Covid pozitifken HES uygulamasında riskli olarak göründüğünün altını çizen Orkun Ün, “Pozitif biriyle temaslı iseniz de uygulama sayesinde karantinada olmanız gerektiği görülebiliyor. Restoran ve kafeler, rezervasyon alırken veya girişte müşterilerini karşılarken bu koda baksalar birçok kişiyi o kapıdan geri çevirmek zorunda kalabilirler. Şu ana kadar yaklaşık 150 bin kişi HES kodu sayesinde yakalandı. Bunların bir kısmı yurtlara, bir kısmı evlerine karantinaya gönderildi. Eğer restoran ve kafe gibi keyfi gidilen yerlerde bu sistem uygulanmaya başlanırsa bu sayının ne kadar artacağını ve dışarıda gezen riskli kişi sayısının da bir o kadar azalacağını düşünün” şeklinde görüşlerini savundu.
Sağlık Bakanlığı’nın sistemin altyapısını hazırladığını hatırlatan Orkun Ün, “Kamu kurumları istedikleri anda kolayca bu sisteme ulaşabilirler. Yani hazır olalım, kısa bir süre içinde restoran ve kafelere girişte HES kodu dönemi başlayabilir.” şeklinde yazısına devam etti.

Devamını oku
HOSTEC Tusid İstanbul
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir