Takip Edin
HOSTEC Tusid İstanbul

Gündem

Hayalet restoranların sayısı artıyor

Yayınlanma tarihi

-

Covid-19 pandemisi, restorancılık sektöründe iş modellerini değiştirmeye devam ediyor. Bunlardan biri de “hayalet restoranlar”…

Paylaşımlı paket mutfaklarda faaliyet gösteren hayalet restoranların, müşterilere açılan bir kapısı yok. Paket servis odaklı olarak çalışan hayalet restoranlar, müşterilerini ise sosyal medyadan buluyor. Albenisi olan fotoğraflarla hedef kitleye ulaşan bu restoranların, pandeminin de etkisiyle müşteri sayısı her geçen gün artıyor.

Şimdilik Amerika’da yükselen bir trend gibi görünen hayalet restoranların, pandeminden sonra varlıklarını sürdürüp sürdüremeyeceğine ilişkin ise görüşler farklılık gösteriyor.

Hayalet restoranlar kalıcı olabilecek mi?

Bir kısım gastronomi otoritesi, hayatımıza giren hayalet mutfakların, kazandıkları müşteri kitlesi sayesinde gelecekte de varlığını sürdüreceğini savunurken, diğerleri ise bu restoranların konjonktürel olduğunu ve hayat normalleştiğinde pazardaki varlıklarını devam ettiremeyeceklerini düşünüyor.

Sermayesi olmayan aşçılar için yeni bir iş modeli olabilir

Hayalet restoranların, bağımsız çalışmak isteyen yetenekli şefler için yeni bir iş modeli olarak gelecekte popüler hale gelebileceği de öngörüler arasında yer alıyor.

Devamını oku
HOSTEC Tusid İstanbul
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir