Takip Edin
HOSTEC Tusid İstanbul

Gündem

Çöpe giden gıda miktarı yıllık 1,6 milyar ton

Yayınlanma tarihi

-

Türkiye’nin önde gelen gıda fuarlarından CNR Food, 2/5 Eylül 2020 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenecek. Fuarın bu yılki teması “gıda israfı”.

Dünyada ne kadar gıda israf ediliyor?

Dünya genelinde tarımsal kayıplar dahil, çöpe giden ve israf olan gıda miktarı yıllık 1,6 milyar ton. Bu rakam Türkiye’de ise 15 milyon tonu geçti. Ülkemiz neredeyse yıllık tarımsal ihracatı kadar gıdayı israf ediyor.

1 trilyon dolarlık gıda, tüketiciye ulaşamadan israf oluyor

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) raporuna göre, her yıl yaklaşık 1 trilyon dolarlık gıda tüketicilere henüz ulaşmadan kaybediliyor.

İsrafın 4’te biri önlenebilse açlık kalmayacak!

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, dünya genelinde meydana gelen gıda kaybının ve israfın yalnızca 4’te 1’ini önleyebilirsek, dünyada açlık çeken insan kalmayacak.

Hakkı İsmet Aral “Gıda İsrafına Son Ver” kampanyasını tanıtacak

CNR Food’da İSTİB – İstanbul Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hakkı İsmet Aral, tarladan sofraya kadarki süreçte yaşanan gıda israfının önüne geçmek için alınacak önlemleri anlatacak.
İSTİB’in, gıdada israfı azaltan, hatta sıfır atığı hedefleyen “Gıda İsrafı Projesi’nin tanıtımını da yapacak olan Aral, sürdürebilirliği hem yerelde hem de globalde iş dünyasının ana eksenine koyarak farkındalık yaratacak.
İSTİB Gıda İsrafı Komisyonu’nun yürüttüğü “Gıda İsrafına Son Ver” sloganıyla yola çıkan projenin amacı; gıda israfını azaltarak israf olmadan ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak, halkımızı bilinçlendirmek ve sürdürülebilirlik çerçevesinde ekonomiye tekrar kazandırmak.