Takip Edin
HOSTEC Tusid İstanbul

Gündem

Fatma Şahin: Gastronomide şehir milliyetçiliği bizi aşağıya çekiyor!

Yayınlanma tarihi

-

Gaziantep Belediye Başkanı Fatma Şahin

TÜRSAB TV’de Ömer Kartın’ın sunduğu Gastronomi Sohbetleri programına katılan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, kentin gastronomi alanında kaydettiği başarıları anlattı.
GastroAntep festivalinin kentin tanıtımında ve turizminde önemli bir rol üstlendiğine değinen Fatma Şahin, festivali ertelemeyip, dijital platformları kullanarak gerçekleştireceklerini söyledi.
Bu dönemde yapılan her çalışmanın pandemi sonrası için olduğunu ifade eden Fatma Şahin, “Biz bu zor süreçte şehrin restoranlarını yeni normale hazırladık” dedi.

“Hasat günlerini öne çıkaracağız”

Salgının temiz ve güvenli gıdaya olan ihtiyacı daha belirgin hale getirdiğini söyleyen Fatma Şahin söyle devam etti: “Pandemiden sonra yeni bir dünya kuruluyor ve bu dünyada toprak, hava, su daha fazla önem kazanacak. Gastronomi de bunlarla var olan bir olgu. Her şey tohumdan, tarladan ve çiftçiden başlıyor. Sofra sadece bir sonuç. Bu nedenle yeni normalde fıstık, üzüm ve biber gibi kentimizin tarımsal değerlerini hasat şenlikleriyle öne çıkaracağız. Pandemiden sonra kurulacak olan yeni dünyanın kodlarını iyi görmemiz lazım. Gaziantep buna açık ve gerekenleri tüm gücüyle yapıyor”.

“Şehir milliyetçiliğini bırakıp birlikte kazanmaya çalışmalıyız”

Gastronomide mikro milliyetçiliğin ekonomik ve sosyal açıdan fayda sağlamadığına değinen Fatma Şahin bu konuda da şunları söyledi: “Artık şehir milliyetçiliği öldü. Bölgesel kalkınmanın önemi ortaya çıktı. Bölgeye getirdiğimiz turist aynı zamanda Urfa, Mardin, Kahramanmaraş ve Hatay’a da gidiyor. Gücümüzü birleştirdiğimizde daha iri ve diri oluyoruz. Fırat hepimizin. Fırat’ı hepimiz bir yerden çekiştirirsek Fırat’a da yazık olur. Gücümüzü birleştirirsek bölgedeki şehirlerin Cografi tescil alabilecek 400 çeşit ürünü var. Bu gastronomi açısından çok büyük bir potansiyel. Ara sıra, şehir rekabeti yapanlara da fırsat vermeyip, güç birliği yapmamız lazım. Şehir milliyetçiliği bizi aşağı çekiyor ve bunun kazananı yok.

Devamını oku
HOSTEC Tusid İstanbul
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir