Takip Edin
HOSTEC Tusid İstanbul

Sağlıklı Yemek

Şefler dikkat! Dünyada 425 milyondan fazla diyabet hastası var…

Yayınlanma tarihi

-

Güncel verilere göre, dünyada halen 425 milyondan fazla diyabet hastası bulunuyor. Diyabet hastalığıyla ilgili farkındalık yaratmak amacıyla her yıl 14 Kasım tarihinde düzenlenen Dünya Diyabet Günü ile diyabetin hastalar ve hasta yakınları üzerindeki etkileri ve bu zorlu hastalığın yönetimi hakkında sağlıklı bilgilerin topluma aktarılması amaçlanıyor.

Kandaki şeker miktarının vücut tarafından düzenlenmeyerek yükselmesi sonucu diyabet hastalığı ortaya çıkar. Diyabet ana olarak Tip I ve Tip II olarak ikiye ayrılıyor. Hastaların birçoğunu ise hayat tarzı değişiklikleri ve düzenli fiziksel aktiviteyle hastalığını kontrol etmesi kolaylaşacak Tip II hastaları oluşturuyor. Tip I diyabet hastalarının vücutları çok az veya hiç insülin üretmezken, Tip II diyabet hastalarının vücutlarında insülin üretimi oluyor, fakat bu insülin hücreler üzerinde istenilen etkiyi oluşturmuyor.

Diyabet hastaları bu yiyecek ve içeceklerden uzak durmalı

Diyabet hastalarının; şeker ve bütün şekerli tatlılardan, kurabiye, kek, pastalar, beyaz ekmek ve benzeri çöreklerden, asitli, gazlı içecekler ve hazır meyve sularından, katı yağlar ve yağ içeriği fazla olan besinler, salam, sosis, sucuk, pastırma gibi yiyecekler, yağda kızartılmış yiyecek ve kavurmalar ve aşırı tuz ve tuz içeriği fazla olan besinlerden uzak durması kritik önem taşıyor.

Diyabetle ilgili farkındalık yaratmak için çalışan Abdi İbrahim Medikal Direktörlüğü, sağlıklı beslenebilmek için beyaz ekmek yerine kepekli ekmek, pirinç yerine bulgur, meyve suyu yerine meyvenin kendisinin tercih edilmesini, ayrıca taze sebze ve salatayı her öğünde sofraya koymayı, bunun yanı sıra kurubaklagilleri mümkün olduğunca sık tüketmeyi öneriyor.

Diyabet hastaları yaş, vücut kitle indeksi, fiziksel aktivite, sosyoekonomik durumlarına göre de özel bir beslenme düzeni uygulayabiliyor.

Abdi İbrahim Medikal Direktörlüğü, Tip II diyabet gelişimini engellemede ve diyabeti kontrol altına almada beslenmenin önemli olduğunu belirterek Sağlık Bakanlığı’nın tavsiyelerinin altını çiziyor.

Sağlık Bakanlığı’nın diyabet hastalarının beslenmelerine dair verdiği tavsiyeler

  • Öğün atlamayın.
  • Yemekler zamanında ve önerilen miktarda tüketin.
  • Balık ve tavuk eti tercih edin, etli yemeklere ayrıca yağ eklemeyin.
  • Yemeklerde katı yağ yerine sıvı yağ tercih edin.
  • Yemek pişirirken kızartma ve kavurma yerine ızgara,
  • haşlama veya fırında pişirme yöntemini kullanın.
  • Vücut ağırlığınızı daima kontrol altında tutun.

Yaşam tarzı değişiklikleri 160 milyon diyabeti geciktirecek

Duru Bulgur Gıda Mühendisi Ece Duru, küresel sağlık harcamalarının %12’sinin, yetişkin diyabetli bireyler için harcandığını, 425 milyondan fazla insanın diyabetle yaşadığını belirterek, “Araştırmalara göre yaşam tarzı değişiklikleri 2040 yılına kadar 160 milyon diyabeti geciktirecek veya önleyecek. Diyabetli bireylerin yaşam kalitelerinin arttırılması beslenme, egzersiz, tıbbi tedavi ve eğitimden oluşan dört temel faktörde mümkün oluyor. Diyabet hemşireleri, hastaların beslenme yönetimi,fiziksel aktivite, psiko-sosyal uyum, günlük yaşamda problem çözme ve sağlığı geliştirme gibi konularda beceriler kazanmaları ve bunları yaşam tarzı haline getirmelerinde önemli bir görev üstleniyor. Salgın ile mücadelenin ön saflarında yer alıp, gecesini gündüzüne katan pandemi sürecinin kahramanları, hemşirelerimiz, diyabet hastalarının da kahramanları” dedi.

Duru Bulgur Gıda Mühendisi Ece Duru

Diyabette beslenme yönetimi yaşam tarzı haline gelmeli

Gıda Mühendisi Ece Duru, diyabetli bireylerin beslenme yönetimini yaşam tarzı haline getirebilmelerinin önemine dikkat çekerek şunları söyledi; “Kişiye göre hazırlanmış beslenme programları, diyabeti olanların sağlıklı ve kaliteli bir yaşam tarzı gösterebilmesi için gerekli. Yeterli ve dengeli beslenme ile yapılan fiziksel aktivite büyük önem taşıyor. Sağlıksız beslenme ve fiziksel olarak aktif olmayan yaşam tarzı, çocuk ve gençlerde de diyabet görülme riskini küresel halk sağlığı sorunu haline getiriyor.”

Baklagiller diyabet hastaları için mucize besin gruplarından biri

Duru, düşük glisemik indekse sahip ve yüksek posa içeren gıdaların, diyabet diyetlerinde de yer aldığını belirterek, “Diyabet hastaları için mucize besin gruplarından biri kuru baklagiller. Kuru fasulye, nohut, mercimek gibi kuru baklagiller, karbonhidrat kaynağı olmakla beraber protein ve sağlıklı yağları da içeriyor. Baklagillerdeki karbonhidratın kompleks yapısı, yani çözünür lif içermesi nedeniyle hem kan şekeri dengesi sağlanıyor, hem de kolesterol seviyesi düşüyor” diyor. Duru, kuru baklagilleri öğünlerde yoğurt/cacık ya da ayranla tüketerek, protein dengesi sağlanacağını ve mide boşalma süresini uzatacağını belirtiyor. Kuru baklagiller, B vitaminleri ve mineralleri açısından da iyi kaynak kabul ediliyor. Vücutta bir süpürge görevi üstlenen lif yani posa açısından zengin olan baklagiller, barsak florasını da olumlu yönde etkiliyor.

Devamını oku
HOSTEC Tusid İstanbul
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir