Takip Edin
HOSTEC Tusid İstanbul

Pastane

Meslek lisesinde dondurma ustası yetiştirecekler

Yayınlanma tarihi

-

Dondurma sektörünün kalifiye iş gücü ihtiyacını karşılamak için, kamu ile özel sektör arasında işbirliği protokolü imzalandı. Kahramanmaraş’ta Mado öncülüğünde gerçekleşen protokol törenine İl Milli Eğitim Müdürü Cemal Yılmaz, MADO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kanbur ve eski Milli Eğitim Bakanı Mehmet Sağlam katıldı.
İmzalanan protokol çerçevesinde Kahramanmaraş’ta meslek liselerinde dondurma üretimi ile ilgili eğitim programı açılması ve buradan sektöre kalifiye iş gücü yetiştirilmesi hedefleniyor.
Eğitime alınacak öğrencilerin mülakatla belirleneceğini açıklayan İl Milli Eğitim Müdürü Yılmaz, “Kurul oluşturduk ve öğrencilerin nasıl alınıp yetiştirileceği konusundaki hususları belirledik. Meslek lisesi 9. sınıfı okuyan 90 öğrencimizin içerisinden eğitim için müracaatlar alındı” dedi.

Sektörde yeterince usta yetişmediğini belirten MADO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kanbur, dondurma sektörünün gelişebilmesi için kalifiye iş gücüne ve dolayısıyla da böylesi bir eğitime ihtiyacı olduğunu söyledi. Aynı zamanda istihdama katkı vermeyi hedeflediklerini söyleyen Kanbur, “Dünyada sürekli büyüyen dondurma sektörüne paralel olarak nitelikli eleman ihtiyacı sorun oluyor. Hem bunu önlemek hem de öncü olmak maksadıyla burada bulunuyoruz. İnşallah bu okullarda yetişen gençlerimizle Kahramanmaraş’ın tanıtılmasında önemli roller üstlenecekler” diye konuştu.

Devamını oku
HOSTEC Tusid İstanbul
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir