Takip Edin
HOSTEC Tusid İstanbul

Ürün

DK Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Demirkan Kirman: Otel Tekstilini Yenilikçi Üretim Çizgimizle Farklı Bir Boyuta Taşıdık

Otel tekstili alanında turizm sektörünün öncü çözüm ortaklarından biri olan DK Tekstil, üretim kapasitesi ve ürün kalitesi farkıyla, sektörün ihtiyaçlarını eksiksiz karşılıyor.

Yayınlanma tarihi

-

1984 yılından beri otel tekstili alanında üretim ve dağıtım hizmeti sunan DK Tekstil, havlu, masa örtüsü ve çarşaf grubunda yer alan geniş ürün yelpazesi ile turizm sektörüne profesyonel çözümler sunuyor. Profesyonel otel serisi tekstil üretimini en yeni teknolojilerle sürekli geliştiren DK Tekstil’in Yönetim Kurulu Başkanı Demirkan Kirman, firmanın Antalya’da bulunan fabrikasındaki çalışmalar ve sektördeki gelişmeler hakkındaki sorularımızı yanıtladı…

“Dünyada Sadece 3 Fabrikanın Yapabildiği Havluları Üretiyoruz”

DK Tekstil’in üretim anlayışı hangi nitelikleriyle öne çıkıyor?
Antalya’daki fabrika ile üretimde sektöre getirdiğiniz yenilikler nelerdir?

Yaklaşık 15 milyon Euro civarında bir yatırımla hayat bulan, muazzam büyüklüğe ve üretim kapasitesine sahip Antalya’daki fabrikamızda gerek yurt içi gerekse yurt dışına otel tekstili alanında profesyonel çözümler sunuyoruz. Fabrikamız, 52 bin metre kare açık, 22 bin metre kare kapalı alanda üretim yapan, entegre bir tesis. Dokuma, konfeksiyon ve boyama alanında tüm işlemlerin gerçekleştirildiği fabrikada, bütün birimleri bir çatı altında toplayarak daha etkin bir üretim süreci sağladık. Üretimlerimizin tümünün otel tekstiline yönelik gerçekleştirildiği fabrikamız, Avrupa’daki sayılı tesislerden biri olarak öne çıkarken, ülkemizde de sadece otel tekstili üretimi yapan en büyük tesis konumundadır. Dünyada sadece 3 fabrikanın yaptığı havluları üretiyoruz. Üretime getirdiğimiz yenilikler sadece bununla sınırlı değil. Bütün çarşaf ve nevresim grupları da fabrikamızdaki otomat sistemlerle dikiliyor. Günde yaklaşık 20 bin parça ürün çıkarabiliyoruz. Eylül ayı itibariyle gelecek olan makinelerimizle de, masa örtüsü, çarşaf ve nevresim grubunun da üretimine başlayacağız. Çarşaf, masa örtüsü ve havlu grubu üretiminde; iplikten, boyahaneye tüm üretim proseslerinin eksiksiz sağlandığı bir fabrikaya sahibiz. Burası pahalı bir yatırım oldu. Standart boya ile işlemi tercih etmiyoruz. Boyahane, dikiş ve dokumanın özel olması gerekiyor. Başından beri, otellere uzun ömürlü ve kalitesi ürünler vermeyi hedefledik. İkinci üretim dönemindeyiz ve oldukça verimli bir sezon geçiriyoruz.

“Geliştirdiğimiz Sistemle Otel Havlularının Ömrünü 3 Katına Çıkardık”

Otel tekstilinde yaşanan sorunlar ve bu sorunlara yönelik sunduğunuz çözümler hakkında bilgi verir misiniz?

DK Tekstil’in üretim anlayışı tamamen otel tekstline yöneliktir. Uzmanlığımız olan bu alanda, yaşanan tüm sorunlara etkin çözüm yollarının geliştirilmesi için çabalıyoruz. Otellerin tekstil ürünleriyle ilgili yaşamış oldukları en yaygın sorunların başında, odalarında kullanılan havluların kenarlarının yırtılması, sökülmesi ve çabuk deforme olması geliyor. DK Tekstil olarak geliştirmiş olduğumuz yeni sistemle, ürettiğimiz havlularda bu sorunu ortadan kaldırdık ve böylece havluların ömrünü 3 katına kadar çıkarmış olduk. Otellere ekonomik açıdan avantaj sağlayan uzun ömürlü bu havlular ayrıca sahip oldukları kaliteyle de misafir memnuniyetini üst düzeye çıkarıyor.

Otel tekstil üretimi alanında kullanmış olduğunuz tak-in sisteminin avantajları nelerdir?
Klasik sistemde havlular bütün olarak dokunur ve kesilir. Fabrikamızda kullandığımız “Tak- in” sistemindeyse havlular tek tek dokunmaktadır. Tek tek dokunan bu kenarlar sayesinde ürün tek parça halinde çıkıyor ve tamamen eskiyip yırtılıncaya dek, kenarlarda en ufak bir sorun çıkmıyor.
Otellerde kullanılan havlularda karşılaştığımız en büyük sıkıntılardan biri, havluların göbekleri sağlam kalırken kenarlarda deformasyonlar ve yırtılmaların meydana gelmesidir. 20 senedir bu işi yapan biri olarak gördüğüm en büyük sorun bu olmuştur. Bu havluyu Amerika’da gördüm. Oradaki bütün oteller kenar sistemli havluyu kullanıyorlar. Profesyonel kullanımın olduğu her yerde “Tak- in” kenarlı havlu var.

“Ürün Dayanıklılığı Müşteri Kitlemizi de Büyütüyor”

Eski sisteme göre daha uzun ömürlü ve kaliteli olan bu havluların fiyatlandırmasında bir farklılık var mı?
Fiyatlandırmada herhangi bir farklılık yok. Bu açıdan da otellere büyük bir avantaj sağladığımızı söyleyebiliriz. Şu da bir gerçek ki DK Tekstil ürünlerini kullanmayı tercih eden oteller farklı bir ürüne yönelmiyorlar. Yeni üretim havlularımızla otel housekeeping departmanlarının da büyük bir sorununu ortadan kaldırmış olduk. 2 senedir yapmış olduğumuz satışlarla ilgili olumsuz tek bir dönüş almadık. Türkiye’de masa örtüsünde de ilk olarak harmandan karışık pamuk polyester kumaşların kullanımı sağlayan kişiyim ve bu kullanım inanılmaz bir seviyeye ulaştı. Bu da gösteriyor ki, ürün dayanıklılığı müşteri kitlenizin büyümesini sağlıyor.

“Büyük Otel Zincirlerinin Hemen Hemen Hepsinde Varız”

Üretim sonrası satış çizginizden söz eder misiniz?
Üretimimizin %30’unu ihraç ediyoruz. İstanbul’da depomuz ve satış merkezimiz var. Antalya, Bodrum ve Marmaris’te kendi araçlarımızla otellere sevk yapıyoruz. İsviçre’ye, Rusya’ya, Almanya’ya çok ciddi miktarda ürün gönderiyoruz. İspanya’daki birçok profesyonel laundry firmalarına da ürün satıyoruz.
Bornoz üretimine de devam ediyoruz. Hilton’un resmi temsilcisi olduk. Türkiye ve Rusya’daki Hilton’ların bornoz grubu ürünlerini de yapıyoruz. Büyük otel zincirlerinin hemen hemen hepsinde varız.

“Otel Tekstilinde Sadece Satın Alma Mantığı ile Başarı Sağlanamaz”

Oteller tekstil ürün gruplarının satın alımlarını yaparken nelere dikkat etmeliler?
Ülkemizde otel tekstil grubu ürünlerin satın alım algısı artık yavaş yavaş değişiyor. Çünkü daha önce otel tekstili çok iyi bilinen ve hakkı verilen bir alan değildi. Zamanla farkımız belli olmaya başladı. Ucuz ve düşük kaliteli ürün kullanımının dezavantajlarının da görülmesiyle, kaliteli olana dönüş başladı. Yurt dışı satışlarımızı oldukça kolay gerçekleştiriyoruz. Çünkü ne istediklerini, hangi kaliteyi tercih etmeleri gerektiğini biliyorlar. Ama iç piyasada sadece fiyat endeksi satın almalar yapılıyor. Otel tekstili sadece satın alma mantığı ile çözülecek bir satın alma değildir. Üründe kaliteyi belirleyen birçok faktör olduğu için satı almaların da bu bilinçle yapılması gerekir. Oteller yaşanan tesisler ve doğru satın alım yaptıkları sürece, aynı kalite ve dayanıklılıkta ürün kullanabilirler. DK Tekstil olarak, ürün gruplarımızın ilk günkü kaliteyi yansıttığını söyleyebiliriz. Otellere, 5 yıldızlı imajını bozacak ürün kullanımının doğru olmadığını anlatmaya çalışıyoruz. Unutulmaması gereken konulardan biri de, otel tekstili satın alımlarının sadece satın alım sorumlularına bırakılmaması gerektiğidir. Özellikle, otel tekstiline daha hakim olan housekeeperların satın alım süreçlerinde bulunmaları daha verimli sonuçlar sağlar.

“Sektörde Taşlar Yerine Oturmaya Başladı”

Bugün, sektörün bulunduğu noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz?
Bizim işimiz, ciddi yatırımı, sermayesi ve bilgisi olmayan kişilerin yapabileceği bir iş olmaktan çıktı. Artık büyük sermaye grupları bu işe girmeye başladı ve bu iş, “iş” olmaya başladı. Eskinin bakış açısı değişti. Artık üretim ileri teknolojili makinelerle yapılıyor. İş gücünü azaltırken, üretim verimi artıyor, daha kaliteli ve standart bir çizgiyi yakaladığımızı söyleyebilirim.

Devamını oku
HOSTEC Tusid İstanbul
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir