Takip Edin
HOSTEC Tusid İstanbul

Gündem

Deniz yosunu geleceğin gıdası olabilir mi?

Yayınlanma tarihi

-

Deniz Yosunu Yemeği

Dünya nüfusunun artan gıda ihtiyacına cevap vermek için çalışmalar devam ediyor. Bu alanda umut vadeden girişimlerden biri de deniz yosunu. Gelişmiş birçok ülkede girişimciler, deniz yosunundan gıda üretmek için yatırımlar yapıyor. Oluşan bu yeni sektörün ekonomik büyüklüğü şimdiden 6 milyar dolara ulaşmış durumda.

Gıda sektöründe kullanılıyor

Son yıllarda gıda ve diğer sektörlerden gelen talep artışı nedeniyle Avrupa ve Kuzey Amerika’da pek çok yosun çiftliği kuruldu. Üretimin büyük çoğunluğu gıda endüstrisinde kullanılan deniz yosununun gelecekte ambalaj sektöründe belirli bir ölçüde plastiğin yerini alabileceği ileri sürülüyor.

Karbon salınımını azaltabilir

Hızlı gelişen deniz yosunları güneşten aldıkları enerji ve denizden aldıkları besin ve karbondioksitle büyüyorlar. Karbon salınımını azaltan bu özelliğiyle iklim değişikliğinde de önemli bir rol oynuyor.

Kullanım alanı geniş

Temiz denizlerde kurulan çiftliklerde üretilen yosunun büyük kısmı gıda üretiminde kullanılırken, hidrokolloit özü nedeniyle kozmetik, ilaç, diş macunu sektörlerinde de önemli bir karşılığı bulunuyor.
Diğer yandan doğada çözülebilir ambalaj ürünlerinde plastiğe alternatif olarak kullanımı üzerinde de çalışmalar devam ediyor. Pipet ve su şişeleri gibi çevreyi kirleten ambalajların yerine ikame edilecek ürünler için çalışmalar devam ediyor.

Devamını oku
HOSTEC Tusid İstanbul
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir