Takip Edin
HOSTEC Tusid İstanbul

Otel

Covid-19’un otel yatırımlarına etkisi: İnşaatlar durdu, açılışlar erteleniyor…

Yayınlanma tarihi

-

Koronavirüs salgının otel yatırımlarına etkisi belirginleşmeye başlıyor. Resort bölgelerde otellerin büyük bir kısmı sezonu açamadı, geriye kalan günlerde açması da pek mümkün görünmüyor. Sektörde hasar büyük, fakat hasar tespiti tam anlamıyla yapılabilmiş değil.
Mevcut otellerin içinde bulunduğu durum, yeni açılacak otellerde yatırımcıları frene basmaya mecbur bıraktı. Bu yıl içinde açılması beklenen birçok otel, açılış tarihini ertelerken, devam eden inşaatlar da durdu.

FTI Group, Türkiye’deki 15 otelinin açılışıyla 4 yeni otel projesini erteledi

Capital’den Ayşe Tarcan Aksakal’ın haberine göre Almanya’nın en büyüt tur operatörü FTI Group, pandemi nedeniyle Türkiye’deki 15 otelinin açılışıyla 4 yeni otel projesini erteledi. Geçen yılı 3,5 milyar TL ciroyla kapattıklarını söyleyen grubun Türkiye CEO’su Ahmet Pandır, “Korona virüs nedeniyle tüm otellerimizin açılışlarını erteledik, açık olanları kapattık. Bu yaz bazı otellerimizi hiç açmayabiliriz” diyor. Açılışları ertelenen otellerin ne zaman faaliyete başlayacağının belirsizliğini koruduğunu belirten Pandır, 2020 için planlanan 4 yeni otel yatırımının da 2021’e ertelendiğini söylüyor. Pandır, “Gecikmelerden dolayı kayıplar minimum yüzde 70 civarında olabilir. Salgının devam etmesi durumunda yüzde 90’lara kadar yükselebilir” diyor.

Polat Holding de otel açılışlarını erteledi

Polat Holding CEO’su Baran Demir, grupta sanayi şirketlerindeki bazı yatırım projeleriyle turizm sektöründeki otel açılışlarını ertelediklerini belirtiyor. Mart ayında pandemi nedeniyle 3 oteli kapattıklarını belirten Demir, bunlardan birinin geçtiğimiz ay açıldığını diğer ikisinin ise açılmak için zamana ihtiyacı olduğunu söylüyor.

Kavaloğlu: Açılışı Eylül’e erteledik

Limak Holding Turizm Grubu Başkanı Kaan Kavaloğlu korona virüs nedeniyle 8 otellerini geçtiğimiz Mart ayının son haftasında kapattıklarını söyledi. Yurt dışında Makedonya Üsküp’te inşaatı süren yeni otel yatırımlarının olduğunu belirten Kavaloğlu, “Üsküp’teki yeni otelimiz Limak Skopje’yi geçtiğimiz haziran ayında açmayı planlıyorduk. Türkiye’den tedarik edeceğimiz bazı malzemelerimizin gelişinde zorluklar yaşadık. Bu nedenle Üsküp’teki otelimizin açılışını eylül ayına erteledik. Otellerimizin kapalı olması nedeniyle bütçelerimizden şu ana kadar yüzde 50’ye yakın sapma oldu. Açıldıkları zamanda yeni uygulama ve kısıtlamalardan dolayı 2020 yılını yüzde 70 sapmayla kapatmayı hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Devamını oku
HOSTEC Tusid İstanbul
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir