Takip Edin
HOSTEC Tusid İstanbul

Gündem

ÇKA’dan gastronomi turizmi projelerine destek… Üst limit 2 milyon TL

Yayınlanma tarihi

-

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü bünyesinde faaliyetlerini yürüten Çukurova Kalkınma Ajansı (ÇKA), bölgede turizmi geliştirmek için 12 milyon TL’lik bütçe ayırdı. Turizmde Destinasyon Yönetimi Küçük Ölçekli Altyapı Programı çerçevesinde gerçekleşecek desteklerde öncelik gastronomi turizmi olacak.

Programla ilgili açıklama yapan ÇKA Genel Sekreteri Lutfi Altunsu, Çukurova Bölgesi’nde turizmi destinasyon odaklı yaklaşım çerçevesinde geliştirerek, turizmden elde edilen katma değeri yükseltmek ve bölgedeki turist sayısı ile turizm gelirlerini artırmak amacıyla toplam bütçesi 12 milyon TL olan Turizmde Destinasyon Yönetimi Küçük Ölçekli Altyapı Programı’nı ilan ettiklerini söyledi.

500 bin ile 2 milyon TL arası destek verilecek

Program kapsamında, projelere asgari 500 bin TL, azami 2 milyon TL destek sağlanacağını vurgulayan Altunsu, uygun başvuru sahiplerini, kamu kurum ve kuruluşları, mahalli idareler ve mahalli idare birlikleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve üniversiteler olarak açıkladı. Altunsu, programın önceliklerini belirlerken alt bölgelerde geliştirilebilecek turizm türlerinin dikkate alındığını ve ilçelerin buna göre tasnif edildiğini belirtti.

Programın öncelikleri ise şöyle:

Öncelik 1: Gastronomi turizminin merkez ilçeler ve Tarsus’ta geliştirilmesi

Öncelik 2: Kültür turizminin merkez ilçeler, Tarsus, Silifke, Erdemli, Mut, Karaisalı, Pozantı, İmamoğlu, Kozan, Ceyhan, Yumurtalık, Karataş, Anamur, Bozyazı, Aydıncık’ta geliştirilmesi.

Öncelik 3: Doğa turizminin Çukurova, Sarıçam, Mezitli, Toroslar, Tarsus, Karaisalı, Pozantı, Aladağ, Feke, Saimbeyli, Tufanbeyli, Gülnar, Çamlıyayla, İmamoğlu, Kozan, Ceyhan, Yumurtalık, Karataş, Anamur, Bozyazı, Aydıncık, Silifke, Erdemli, Mut’ta geliştirilmesi.

Öncelik 4: Ekstrem spor-macera turizminin Karaisalı, Pozantı, Aladağ, Feke, Saimbeyli, Tufanbeyli, Silifke, Erdemli, Mut, Gülnar, Çamlıyayla, Anamur, Yumurtalık, Karataş’ta geliştirilmesi.

Öncelik 5: Deniz turizminin Silifke, Erdemli, Yumurtalık, Karataş, Anamur, Bozyazı, Aydıncık’ta geliştirilmesi.

Başvuru için son tarih 12 Ekim

Projeler için elektronik ortamda son başvuru tarihi 12 Ekim olarak belirlenirken, programla ilgili detaylı bilgi ve başvuru rehberlerine cka.org.tr adresinden ulaşılabilecek. Covid-19 sebebiyle 2020 yılı Turizmde Destinasyon Yönetimi Küçük Ölçekli Altyapı Programı’na ilişkin bilgilendirme toplantısı ve proje yazma eğitimleri internet üzerinden çevrimiçi yapılacak.

Devamını oku
HOSTEC Tusid İstanbul
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir