Takip Edin
HOSTEC Tusid İstanbul

Restoran

Meyhaneler de paket servise başladı

İstanbul’un en eski meyhanesi Agora 1890 “Çilingir Box” ile paket servis vermeye başladı.

Yayınlanma tarihi

-

Cumhuriyet Dönemi öncesinden kalma gerçek meyhane kültürünü yaşayabileceğiniz, mazisi 130 yıl önceye dayanan Agora 1890, pandemi kısıtlamaları sona erene kadar geçmişten günümüze miras mezeler, ara sıcaklar ve seçme lezzetleri UV sterilizasyonu güvencesiyle “Çilingir Box” ile evlere getiriyor.
Çilingir Box ile Şef Ahmet Arı’nın İstanbul’un adeta kültürlerin buluşma noktası haline gelen tarihi Balat semtine has tatlardan hazırladığı lezzetli yiyecekler, Agora 1890’ın her buluşmaya eşlik eden ve yıllarca unutulmayan şarkıları eşliğinde müdavimleriyle buluşuyor.

Agora 1890, Vazgeçilmez Mezeleri ile Hoş Sohbetlere Lezzet Katıyor

Sahip olduğu tarihi doku, Zeki Müren ve Müzeyyen Senar gibi Türk musikisinin unutulmaz sanatkârlarının plaklarından yükselen müzik eşliğinde 130 yıllık asmanın altında oturup hoş sohbetlere ev sahipliği yapan Agora 1890’ın favori lezzetleri arasında; Yaprak Ciğer, Bademli Kabak, Girit Ezmesi, Balık Pastırması ve Tarama, yer alıyor.
Agora 1890, mutfağından çıkan birbirinden farklı mezelerin, ara sıcak seçeneklerinin, et ve balık çeşitlerinin de olduğu zengin lezzetleri tek bir çatı altında buluşturuyor. Özellikle Ortadoğu, Girit, Rum ve eski İstanbul gibi birçok kültürden oluşan meze çeşitleri, günlük olarak hazırlanarak masalardaki yerini alıyor.

Çilingir Box

Sahibi, Türkiye’nin önde gelen mimarlarından Hakan Kıran

Pek çok şiire ve şarkıya konu, 286 Yeşilçam filmine sahne olan Agora 1890, Rum kaptan Asteri Dulidis tarafından 1890 yılında Çıfıtçı Çarşısı’nda, adını Rumca “meydan” kelimesinden alarak açıldı. Masa yerine kullanılan dev fıçıları ve şaraplarıyla kısa zamanda tanınan meyhane, 2001 yılına kadar 3 kuşak boyunca Dulidis Ailesi tarafından işletildi.

Devamını oku
HOSTEC Tusid İstanbul
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir