Takip Edin
HOSTEC Tusid İstanbul

Otel

Çiğdem Türkyılmaz Kubak: Otel tasarımında abartıdan kaçının!

Servus Internatinal Hotel Developmant Managment Yönetim Kurulu Başkanı Çiğdem Türkyılmaz Kubak, otel tasarımlarında şıklık ve sadelikten vaz geçilmemesi gerektiğini savunuyor.

Yayınlanma tarihi

-

Servus Internatinal Hotel Developmant Managment Yönetim Kurulu Başkanı Çiğdem Türkyılmaz Kubak

Servus Internatinal Hotel Developmant Managment Yönetim Kurulu Başkanı Çiğdem Türkyılmaz Kubak, otel tasarımlarında şıklık ve sadelikten vaz geçilmemesi gerektiğini savunuyor.
Kubak, otel tasarımlarıyla ilgili görüşlerini şöyle anlattı:
Şehir otelciliğindeki oda trendlerinde fonksiyonlar ön plana çıkıyor. Abartısız minimal ancak hayat stillerini yakalayan dizaynlar daha baskın. Firmalar dinamizm ve tazelik içeren ana temel hizmetleri barındıran lüks elementlerden arındırılmış tarzları benimsiyor. Ancak kalite, her zaman en önemlisi… Lobi konseptleri insanların oturumuna uygun yaşam alanları olarak çalışılıyor. Son zamanlarda ‘Open lobby’ ya da ‘living room’ gibi yeni tanımlamalar çıktı.
Teknoloji günümüzde çok ön planda ancak kastettiğim elektronik kapanan perdeler değil. Zira bu tür abartılar da can sıkıcı olabiliyor. iPhone, iPad ya da diğer android’lerin bağlanabildiği ses ve görüntü sistemleri bugününün beklentilerine daha çok cevap verebiliyor. Ayrıca hizmetlerin yine bu bağlantılar üzerinden sağlanabilmesi hem zaman kazandırıyor, hem hataları azaltıyor, hem de bugünün yaşam modellerine daha uygun.

Önce konfor

Oda trendlerinde kesinlikle her dönemin birincisi konfor, sonra teknoloji (ki enternasyonel anketlerde teknoloji birinci sırada yer alıyor), dekorasyon abartısız ve rahatsız etmeyen şekilde olmalı; zaten bunlar sağlandığında misafir memnuniyeti de kendiliğinden olacaktır.

Avrupa ve ABD’de işlevsel teknoloji

Avrupa ve ABD’deki oda trendlerinde konfor ve kalite ön planda, abartısız ancak işlevsel teknoloji kullanılıyor. Bugün insanlar bütçe bilinci ile harcama yaptıklarından gereksiz lüks elementleri aramıyorlar, şirketler de bu konuya dikkat ediyor. Amerika’da halen yatak son derece önemli, yani en bütçe oteline dahi gittiğinizde iyi bir yatak kalitesi sunuyor. Citizen M ya da Motel One gibi yeni tesisler kısa sürede sayıca arttı. Tradisyonel zincirlerde eski markalarını bu konseptle yeniliyor. Örnek: Park Inn Next Generation.

Oda tasarımlarında ülkemizde lokal zincirlerden güzel örnekler var, zira bilinçli yatırımcılar arttı. Örnek vermek gerekirse; Sofa Otel her zaman için beğendiğim bir çalışmadır. Point Oteller de iyi çalışılmış örnekler bana göre.

Gençler ve işadamları için ayrı oda tasarımları

Ses ve görüntü sistemleri ile donatılmış odalar ve belki de oda içinde toplantı fasiliteleri ya da otel ofis gibi uygulamalarda, gençler ve işadamları için ayrı oda tasarımları düşünülebilir.

Devamını oku
HOSTEC Tusid İstanbul
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir