Takip Edin
HOSTEC Tusid İstanbul

Ürün

Bunları pişirmeye hazır mısınız?

Yayınlanma tarihi

-

Dünyanın dört bir yanından bilim insanları, Oxfordshire Bilim Festivali kapsamında düzenlenen sanal bir etkinlikte buluşarak, insanlığın 10 yıl sonra yiyeceği gıdalar üzerine tezlerini paylaştı.
2030’larda insanların tüketmesi muhtemel gıdalar arasında laboratuvarda üretilen sentetik etler ve böcek sosları öne çıktı.
Hollandalı bir bilim insanı, laboratuvarda geliştirilen etlerin, yakın bir gelecekte bitki bazlı hamburgerlerin yerini alacağını söylerken, Oxford’lu bir uzman da pizzaların böceklerle süsleneceği günlerin yakın olduğunu ileri sürdü.
Laboratuvarda üretilen sentetik etlerin, önümüzdeki 10 yıl içinde buzdolaplarımızda yerini alacağını savunan bilim insanları, bu konuda endüstriyel çalışmaların arttığını dile getirdiler.

Çevreci ve besleyiciler

Bilim insanları çiftlik hayvanlarına göre daha az kaynak tüketen böceklerin çevreci gıdalar olarak öne çıkacağını savunuyor. Protein, potasyum ve magnezyum açısından oldukça zengin olan, karıncalar, solucanlar ve ağustos böcekleri geleceğin süper gıdalara olarak lanse ediliyor.

Devamını oku
HOSTEC Tusid İstanbul
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir