Takip Edin
HOSTEC Tusid İstanbul

Gündem

Bolu’ya rakip çıktı… Kahramanmaraş gastronomisini “Saraydaki Maraş mutfağı” mottosuyla tanıtacak

Yayınlanma tarihi

-

Kahramanmaraş-Mutfağı

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi turist rehberlerine bölgenin gastronomisini ve turizm potansiyelini anlattı. Gaziantep Turist Rehberleri Odası işbirliğiyle düzenlenen “Mozaik Yolu ve Gurme Semineri”nde konuşan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, Maraş mutfağının Osmanlı saray mutfağıyla olan ilişkisine dikkat çekti.

Hayrettin Güngör

Kahramanmaraş’tan Osmanlı sarayına zamanında aşçıların gittiğini anlatan Hayrettin Güngör, bu gerçeği kentin gastronomisinin tanıtımında kullanacaklarını dile getirdi.
“Saraydaki Maraş mutfağı” mottosuyla tanıtım yapmayı planladıklarını anlatan Hayrettin Güngör, şöyle devam etti: “Biz şöyle bir sloganla yola çıkıyoruz. Saraydaki Maraş Mutfağı, ya da Maraş Saray Mutfağı gibi bir sloganla. Bu sloganla mutfak kültürünü geliştireceğiz. Bunun için yeni mekanlar, yeni tanıtım alanları, yeni çalışmalar var. Zaten var olan bir alt yapı da mevcut. Bunlarla da mutfak kültürümüzün daha fazla tanıtımını, yaygınlaşmasını inşallah sağlayacağız. İçli köftemiz, dolmamız, ekşili köftemiz vb. bize özgü bir mutfak kültürümüz var. Bu konseptte bunları geliştirmiş olacağız. Mutfak kültürümüzü içerisine alan her yıl bir etkinlik ile, koordinasyon içerisinde çalışarak, derli toplu bir planlama ile tanıtmamız lazım. Bunu dünyanın diliyle pazarlamanız lazım. Yani parça parça yaptıklarınız, bir araya getirildiğinde bir zincirin halkalarını oluşturmalıdır; bizde Büyükşehir olarak, yerel yönetimler olarak tüm paydaş kuruluşlarla, odalarımızla, esnafımızla bir zincirin halkası olup, dünyanın pazarlama şartlarını göz önünde bulundurarak bunları yapmaya gayet ediyoruz.”

Mehmet Severoğlu: Kahramanmaraş’ın gastronomi değerleri ortaya çıkarılmalı

Ardından konuşan Gaziantep Turist Rehberleri Odası Kurucu Başkanı Mehmet Severoğlu ise Kahramanmaraş’ın çok yüksek bir turizm potansiyeline sahip olduğuna dikkat çekerek: “Kahramanmaraş’ın gastronomi alanındaki turizm değerlerini ortaya çıkarmak için Mozaik Yolu ve Gurme Eğitimi Seminerlerinin ikincisini yapıyoruz. Bu anlamda da Kahramanmaraş’a tur rehberlerinden oluşan bir heyetle geldik. Kahramanmaraş’ın turizm alanındaki yüksek potansiyelinin tanıtımı adına bu geziyi çok anlamlı buluyoruz. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör’ün bu konuda çok büyük çaba ve gayretleri var. Germenicia Antik Kenti çok önemli ve Kahramanmaraş’ın turizm değerlerinin ve çok geniş bir coğrafyaya yayılmış olan tarihi ve turistik mekanların tur rehberlerine tanıtılması çok önemli. Tur rehberlerine tanıtılan bu yerlerin gelecek turistler açısından maksimum fayda sağlaması açısından çok önemli buluyoruz” diye konuştu.

Devamını oku
HOSTEC Tusid İstanbul
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir