Takip Edin
HOSTEC Tusid İstanbul

Restoran

Ayran yaz aylarında menülerde öne çıkmalı

Müşterisinin sağlığını önemseyen restoran, otel ve catering’ler yaz aylarında menülerinde ayranı daha fazla öne çıkarması gerekiyor.

Yayınlanma tarihi

-

Ayran

Müşterisinin sağlığını önemseyen restoran, otel ve catering’ler yaz aylarında menülerinde ayranı daha fazla öne çıkarması gerekiyor.

Sıcak havalarda ayran neden önemli?

Müşterisinin sağlığını önemseyen restoran, otel ve catering’ler yaz aylarında menülerinde ayranı daha fazla öne çıkarması gerekiyor.Bünyesinde bulundurduğu yağ, protein, düşük laktoz ayranı sıcak havaların en faydalı içeceklerinden biri haline getiriyor.
İçerdiği süt yağı miktarına göre; tam yağlı, yarım yağlı ve yağsız olarak üretilen ayran, her türlü beslenme tipine uygun.

Ayran besleyici ve ferahlatıcıdır

İyi bir protein kaynağı olan ayran, endüstriyel üretimindeki olgunlaştırma aşamalarında kontrollü şekilde asitlik gelişiminin sağlanmasıyla aynı zamanda ferahlatıcı bir özelliğe kavuşur.
Ayran, süte göre düşük laktoz içeriğine sahip. Bu nedenle sütü tolere edemeyen laktoz intoleransı olan bireylerin de faydalanabileceği bir içecek olarak öne çıkar. Ayrıca kalsiyum ve protein dışında fosfor, potasyum, A, B2, B6, B12 ve D gibi vitamin ve mineralleri de içerir.

İyi bir ayranı nasıl anlarsınız?

İyi bir ayranın en belirgin özelliği rengidir. Süt renginde, temiz, parlak, kendine has hoş kokuda ve hafif ekşimsi tadta, akıcı kıvamda, yüzeyinde yağ birikmemiş ve çalkalandığında homojen yapıda olmalıdır. Ayrıca endüstriyel ayran alıyorsanız, ambalajının da sağlam, deforme olmamış, bombaj yapmamış olmasına dikkat edilmeli.

yaz içeceği ayran

Yazın ayran neden tercih edilmeli?

Terlemeyle oluşan tuz kaybını telafi eder. Yaz döneminde vücudumuzdan terlemeyle su ve elektrolit denilen tuz kayıpları oluşur. İçerdiği mineraller ve su sayesinde, kaybedilen maddelerin telafi edilmesi ve dengelenmesinde ayran en önemli içeceklerin başında gelir.
Harareti giderir. Süt ürünü olması nedeniyle ayran, buzdolabında muhafaza edilir. Sıcak havalarda tüketilen ayran, serinletici özelliğiyle vücutta sıcaklığın dengelenmesinde ve hararetin giderilmesinde etkili olur.
Rahatlatıcı etki gösterir. Terlemeyle oluşan kayıplar sonrasında gelişen yorgunluğun giderilmesinde ve kasları gevşetici özelliği nedeniyle de sinir sisteminin rahatlatılmasında destekleyicidir.
Tansiyonun dengelenmesinde yardımcı olur. Sıcak havalarda yaşanan olumsuz durumlardan biri de tuz kaybına istinaden genişleyen damarlarda kan basıncının yani tansiyonun düşmesidir. Yeterli miktarda ayran tüketilerek bu durumun önüne geçilmesi ve vücut direncinin artırılabilmesi mümkün.
Uyku düzenini dengeler. Yaz döneminde günlerin uzun olması, uyuma-uyanma saatlerinin değişmesi, uykuyu sağlayan hormonal dengenin bozulmasına neden olabilmektedir. B kompleks vitaminlerince zengin olan ayranın düzenli tüketilmesi, bu sorunların azaltılmasında yardımcı olur.
Tok tutar, diyeti kolaylaştırır. İçeriğindeki kalsiyum ve amino asitlerin, fazla yağların yakılmasında etkili olması ve protein içeriğinden dolayı tok tutma hissi vermesi, ayranı yaz diyetinin vazgeçilmezi haline getirir.
Probiyotik etkiye sahip. Ayran içerdiği probiyotikler sayesinde hem bağırsak florasını hem bağışıklık sistemini güçlendirir. Yaz aylarının gelmesi ve pandemi sürecinin atlatılmasıyla aslında özlenen bir alışkanlık olan ev dışı yemek tüketiminde ayran, probiyotik etkisi nedeniyle de sindirim ve gıda güvenliği açısından en önemli emniyet kemerlerinden biri olarak öne çıkar.

Devamını oku
HOSTEC Tusid İstanbul
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir