Takip Edin
HOSTEC Tusid İstanbul

Gündem

Tunca Nehri’ne pilav dökmek için yol yapıldı…

Yayınlanma tarihi

-

Tunca'ya pilav dökme

Edirne velilerinden Aşçı Yahya Baba’nın hatırasını yaşatmak için düzenlenen pilav dökme törenlerinin, düzen içinde yapılabilmesi için, Yahya Baba’nın mezarından Tunca Nehri’ne uzanan özel bir yol yapıldı. Törenlerde kullanılacak yola “Pilav Yolu” ismi verildi…

Aşçı Yahya Baba kimdir?

Edirne’de 15. yüzyılda yaşayan ve Sultan 2. Bayezid Külliyesi’nin aşçısı olduğu bilinen Aşçı Yahya Baba’nın nehre pilav dökmesinin hikayesi ise günümüze su şekilde gelmiştir:
Tunca Nehri kenarında bulunan Sultan Külliyesinin aşçıbaşısı olan Yahya Baba, pişirdiği yemekler yenildikten sonra, artan pilavları balıklar da doysun diye götürüp nehre dökermiş. Yahya Baba’nın bu davranışı saraya, israf ve ambardan gereğinden fazla malzeme almak şeklinde aksettirilir.
Rivayet o dur ki; söylentileri duyan Padişah II. Bayezid, yine bir gün Yahya Baba nehre pilav dökerken yanına yaklaşıp, hiddetle “Yahya Baba! Bu yaptığın israf değil midir?” diye sorar. Bunun üzerine nehirdeki balıklar dile gelip, “Sultanım! Devletin artığını bize çok mu görüyorsun? Senin devletinin ikramı sadece insanlara mıdır?” diye sorar.
Padişahın yanlış anlaması ve hiddeti karşısında Aşçı Yahya Baba orada secdeye kapanarak ruhunu teslim eder. Onun büyüklüğünü ve felsefesini anlamayanlar ise yaptıklarına pişman olur ve naaşını külliyenin kuzey tarafındaki bahçeye defnederler.

Aşçı Yahya Baba’nın felsefesi gelecek kuşaklara aktarılacak

Edirne halkı arasında tanınan velilerden biri olan Aşçı Yahya Baba’yı anmak için geçtiğimiz yıl yapılan törenlere iş ve siyaset dünyasından çok sayıda isim katıldı.
Aşçı Yahya Baba’nın felsefesinin anlatıldığı törene, beyaz önlükleriyle gelen Edirne Dr. Sadık Ahmet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi aşçılık öğrencileri konuklara pilav, ayran, zerde ve Osmanlı şerbeti ikram etmişti. Ardından artan pilavlar balıkların yemesi için nehre dökülmüştü.

Aşçı Yahya Baba’nın mezarı ve Pilav Yolu

Devamını oku
HOSTEC Tusid İstanbul
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir