Takip Edin
HOSTEC Tusid İstanbul

Gündem

Antalya’da sadece lüks oteller açılabildi…

Antalya’da açılan otellerin neredeyse tamamının 5 yıldızlı olduğu ortaya çıktı.

Yayınlanma tarihi

-

Antalya ve İstanbul’da hizmete açılan otellerin kategorilerini inceleyen Rus Tur Operatörleri Birliği (ATOR) açılan otellerin çok büyük bir kısmının lüks segment olduğunu duyurdu. Türkiye’deki seyahat acentalarının verileri esas alınarak yapılan araştırmada, Antalya’da açılan otellerin neredeyse tamamının 5 yıldızlı olduğu ortaya çıktı. Antalya’da orta ve düşük gelirli turiste hitap eden otellerin bu açılamadığına dikkat çekilen araştırmada, Rus turistlerin 5 yıldızlı otelden başka seçeneği bulunmadığının altı çizildi.

En çok otel Belek’te açıldı

ATOR’un istatistiklerine göre Antalya’da bu yaz sezonu açan otellerin yaklaşık % 40’ı Belek’te, % 35’i Kemer’de ve % 20’si ise Alanya’da yer alıyor.

Alanya’da oteller açılamadı

Raporda, Alanya merkezde yoğun bir şekilde bulunan 3 ve 4 yıldızlı ekonomik otellerin ise çok büyük bir kısmının sezonu açamadığına dikkat çekildi. Bölgede bulunan ekonomik sınıftaki 250 otelden açılabilenlerin sayısı 10’u geçmiyor.

Cherterlar sonbahara kalırsa ekonomik oteller bu yıl açılamayacak

ATOR’un değerlendirmesinde şu ifadelere yer verildi: ” Türkiye ile uçuşların beklenen şekilde yeniden başlamasının ilk aşamasında, turistler 5 yıldızlı otellere erişebilecekler. Türk ev sahibi şirketlerin temsilcileri, açılan beş yıldızlı otellerin Ocak-Şubat 2019’da ilan edilen fiyatlarla yeni turist rezervasyonu yapmaya hazır olduklarını, gözle görülür bir fiyat artışı olmadığını söylüyor. Ancak artık damping beklenmiyor. Antalya’ya charter uçuşlarına izin verilip verilmeyeceği belli değil. Eğer sonbaharda izin verilirse ekonomik otellerin birçoğu hiç açılmayacak. Ancak, Türkiye ile Rusya arasındaki hava trafiğinin restorasyonunun ilk aşamasında, sadece İstanbul’a uçuşlar açılabilir. Sultanahmet ve Laleli bölgesinde 3 yıldızlı otellerin yarısından fazlası açık.”

Devamını oku
HOSTEC Tusid İstanbul
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir