Takip Edin
HOSTEC Tusid İstanbul

Chef

Marmaris’ten 2020 “sezon” raporu

Marmaris 2020 sezonunda rahatlığın, plansızlığının ve tek pazara yönelmenin bedelini ödüyor!

Yayınlanma tarihi

-

Uzun zamandır İstanbul’da çalışıyordum. Geçmiş yıllarda, resort tecrübelerim olsa da üzerine ahkam kesmeyi kendime yakıştırmam. Beni bilenler bilir, karşımdakinin savunduğu yanlışı bile, sözle değil eylemle öğretirim. Kırmam, dökmem… Yaşın getirdiği bir kemale erme durumu olsa gerek.

Neyse konumuza gelelim,

Sezonun başında Marmaris’ten gelen bir teklife evet dedim. Mekan güzel; kabul etim. Pandemi nedeniyle gecikmeli de olsa haziranın başında gelip restoranı açtık.

Açtık fakat, koskoca Marmaris bomboş…

Sezon hazırlıkları derken, sektörden birçok kişiyle oturup konuşma ve gözlem yapma fırsatım oldu.

Ekmeğini turizmden kazanan bir mutfak şefi olarak gördüklerimi sizlerle paylaşmak istiyorum…

Açık bir şekilde belirtmeliyim ki, Marmaris 2020 sezonunda bedel ödüyor.

Rahatlığın, plansızlığının ve tek pazara yönelmenin bedelini ödüyor!

Yıllarca turizm ekonomisini, yabancı turist üzerine ve sadece birkaç pazara endeksli olarak geliştiren Marmaris, yerli turistin yüzüne bile bakmamış. Hal böyle olunca da yerli turistin hafızasındaki yerini bile kaybetmiş.

Yoldan insanları çevirip “nerede tatil yapmak istersin” diye sorsak; Bodrum, Çeşme, Alaçatı, Antalya, Ayvalık derken, inanın Marmaris kimsenin aklına bile gelmez.

Yaşanan bunca badireye rağmen Marmarisli işletmecilerin gerekli dersi alamadığını görmek ise ayrı bir vaka. Hepsi dükkanlarının önünde oturmuş ne zaman geleceği belli olmayan yabancı turisti bekliyor.

Bu arada mekânların yüzde 45’nin hiç açılamadığını, açılanların da yüzde 30 kapasiteyle “çalıştığını” belirteyim.

Yüzlerce işletme kapalı, binlerce çalışan boşta, sektörün tedariğinde yer alan diğer binleri ise hiç sormayın. Ne halde olduklarını görmüyoruz, bilmiyoruz…

Ve hepsi turizm “ordinaryüsü” olan esnaf, yerli turistin kentin sosyal hayatına, hatta dolaylı olarak gelen yabancı turistteki memnuniyete etkisinden haberdar bile değil.

Halbuki, Marmaris Bodrum’da eğlenen kitlenin yüzde 10’nu bile çekebilse, daha eğlenceli bir şehir olacak. Alaçatı sokaklarında gezen şık yerli turistlerin yüzde 10’nu çekebilse kentin sokakları eminim ki daha da güzelleşecek.

Bir eleştirim de şehrin belediyesine,

Kent tasarımında Akdeniz’in izleri neredeyse kaybolmak üzere. Belediye Marmaris’in Akdeniz’e kıyı bir turizm kenti olduğunu unutmuş galiba.

Sağlıcakla kalın…  

Mutfak Danışmanı Ahmet Ayyıldız

Devamını oku
HOSTEC Tusid İstanbul
1 Yorum

1 Yorum

  1. Pingback: Eventable Banquet

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir