Takip Edin
HOSTEC Tusid İstanbul

Restoran

Agora 1890: Gerçek meyhane kültürünün temsilcisi

Yayınlanma tarihi

-

Cumhuriyet Dönemi öncesinden kalma gerçek meyhane kültürünü yaşayabileceğiniz, mazisi 130 yıl önceye dayanan Agora 1890, Şef Ahmet Arı’nın İstanbul’un adeta kültürlerin buluşma noktası haline gelen tarihi Balat semtine has lezzetlerinden hazırladığı 60 çeşit mezesiyle hoş sohbetlere tat katmayı sürdürüyor.

Agora 1890 Vazgeçilmez Mezeleri ile Hoş Sohbetlere Lezzet Katıyor

Sahip olduğu tarihi doku, Zeki Müren ve Müzeyyen Senar gibi Türk musikisinin unutulmaz sanatkârlarının plaklarından yükselen müzik eşliğinde 130 yıllık asmanın altında oturup hoş sohbetlere ev sahipliği yapan Agora 1890’ın favori lezzetleri arasında; Yaprak Ciğer, Bademli Kabak, Girit Ezmesi, Balık Pastırması ve Tarama, yer alıyor.
Agora 1890, mutfağından çıkan birbirinden farklı mezelerin, ara sıcak seçeneklerinin, et ve balık çeşitlerinin de olduğu zengin lezzetleri tek bir çatı altında buluşturuyor. Ortadoğu, Girit, Rum ve eski İstanbul gibi birçok kültürden oluşan meze çeşitleri günlük olarak hazırlanarak masalardaki yerini alıyor.

Agora Meyhanesi

Sahibi, Türkiye’nin önde gelen mimarlarından Hakan Kıran

Pek çok şiire ve şarkıya konu, 286 Yeşilçam filmine sahne olan Agora 1890, Rum kaptan Asteri Dulidis tarafından 1890 yılında Çıfıtçı Çarşısı’nda, adını Rumca “meydan” kelimesinden alarak açıldı. Masa yerine kullanılan dev fıçıları ve şaraplarıyla kısa zamanda tanınan meyhane, 2001 yılına kadar 3 kuşak boyunca Dulidis Ailesi tarafından işletildi. 2001 yılından itibaren ise Türkiye’nin önde gelen mimarlarından Hakan Kıran tarafından işletilmektedir.
Agora 1890, tarihi iki sur arasında yer alıyor. Bunlardan ilki 408-450 yılları arasında Bizans İmparatoru II. Theodosius zamanında yapılan surların 21 numaralı kulesinin bir parçasıdır. Diğeri ise Romanyotlar adı verilen Roma Yahudilerinin İstanbul’daki ilk gasilhanesinin batı duvarıdır.
Türkiye’nin tarihi ve nostaljik ortamını koruyan yegâne mekânları arasında yer alan Agora 1890, yeni sahibi ve işletmecisi Türkiye’nin önde gelen mimarlarından Hakan Kıran tarafından başarılı bir restorasyon süreci doğrultusunda eski dokusunu kaybetmeden gerçek meyhane kültürüne uygun şekilde hizmet vermeyi sürdürüyor.

Agora Meyhanesi Mezeleri

Devamını oku
HOSTEC Tusid İstanbul
2Yorum

2 Comments

  1. Pingback: Meyhaneler de paket servise başladı - Chef Haber I Endüstriyel Mutfak I Gastronomi I Aşçılar I

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir